• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Tüm dünyada Mescid-i Aksa Muhafızı olarak tanınan ve ömrünü bu davaya adayan Şeyh Raid Salah’ın Dünya Mescid-i Aksa gününde ve 2. Özgürlük Filosu’nun hareketi öncesinde hiç de medeni olmayan bir tarzda 28 Haziran’da keyfi bir şekilde gözaltına alınma

Bir konferansa konuşmacı olarak katılmak, Filistin davasını ve Filistin halkının çektiği sıkıntıları, Kudüs’ün karşı karşıya olduğu tehlikeli süreci dünyanın özgür insanlarına anlatmak ve ümmetin sorumluluğuna dikkat çekmek için İngiliz vizesiyle İngiltere’ye giden Şeyh Raid Salah hiçbir gerekçe gösterilmeden gece yarısı bulunduğu otelden alınarak hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı.

Tüm dünyada Mescid-i Aksa Muhafızı olarak tanınan ve ömrünü bu davaya adayan Şeyh Raid Salah’ın Dünya Mescid-i Aksa gününde ve 2. Özgürlük Filosu’nun hareketi öncesinde hiç de medeni olmayan bir tarzda 28 Haziran’da keyfi bir şekilde gözaltına alınması tüm dünyada tepkiyle karşılandı.

Yasal yollardan İngiltere'ye giriş yapan Şeyh Raid Salah bazı İngiliz parlamenterler ve çeşitli sivil toplum Kuruluşlarının davetlisi bu ülkeye gelmişti. Şeyh Raid Salah’ın, elle tutulur hiçbir gerekçe gösterilmeden ve keyfi bir şekilde hukuksuzca gözaltına alınması tepkileri haklı kılıyor.

Şeyh Salah’ın İngiltere programı bir ay önceden netleşmiş ve duyurusu da yapılmıştı. Bu bir aylık süre içerisinde hiçbir problemli durum kendisine bildirilmemişti. İngiltere’ye girişte de hiçbir sorun yaşamamış ve burada iki konferansa katılıp konuşma yapmıştı. Şeyh Raid Salah’ın, elle tutulur hiçbir gerekçe gösterilmeden keyfi bir şekilde hukuksuzca gözaltına alındığını birçok medya organı yazdı.

Raid Salah’a yapılan bu haksız uygulama sadece ona yapılmamış genelde dünyadaki tüm adalet ve barış savunucularına özelde ise 2 milyarlık İslam âlemine yapılmıştır.

Raid Salah’ın Dünya Mescid-i Aksa günü ve 2. Özgürlük Filosu’nun hareket tarihinin hemen öncesinde İngiltere İçişlerinin kararıyla gözaltına alınmasına Filistin içinde ve dışında tepki gösterilerek protesto edildi:

İngiltere’deki Müslüman sivil toplum kuruluşları Şeyh Raid Salah’ın tutuklanmasına tepki göstererek, serbest bırakılmasını istedi ve Şeyhin tutuklu bulunduğu merkezin önünde gösteri yaptı.

Türkiyeli Müslümanlar da İngiliz konsolosluğu önünde bir araya gelerek, hukuksuz bir şekilde tutuklanan Şeyh Salah’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Şeyh Raid Salah’ın tutuklanmasına tepki gösteren Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin hükümeti ve halkı olarak Şeyh Raid Salah’ın yanında olduklarını ifade etti.

Hamas ve diğer direniş grupları da tutuklanmayı kınayarak, İngiltere yönetimine Filistin düşmanlığına son vermesi çağrısında bulundu.

Müslümanlar kadar dünyanın özgür insanları da Şeyh Raid Salah’ın ülkedeki Yahudi lobisinin baskısı sonucu tutuklanmasını kınadı.

Bu tepkiler arasında en dikkat çekeni belki de Adalet İçin Yahudi Hareketi’nin tepkisiydi. Yahudi Hareketi yayınladığı kınama mesajında şunları ifade etti: “Tutuklama kararını reddediyor ve kınıyoruz. Belli ki İngiliz hükümeti bu kararı aşırı sağcı bazı medya organlarının baskıları sonucu almış. Salah’ın ülkeye girdikten birkaç gün sonra tutuklanması hukuksuzluğun boyutunu ortaya koyuyor. Daha önce Tel Aviv Üniversitesi’ne de gidip konferans vermişti. Şeyh Salah’ın İsrail’de bile antisemitizmle suçlanmazken İngiltere’de bu şekilde suçlanması tutuklanmasının basit nedenlere dayandığını gösteriyor.”

Uluslararası İnsan Dostları Derneği ve Uluslararası Kudüs Dostları derneğinin yanı sıra birçok dernek, kurum ve kuruluş da tepkilerini ortaya koydu. İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği’nin yanında Arap dünyasından sadra şifa bir açıklama yapılmaması ise ümmet adına vitrindekilerin gündemlerinde nelerin olduğunu göstermesi açısından önem arz ediyor.

Cuma günü Raid Salah’ı kefaletle serbest bırakmayı reddeden İngiliz mahkemesi, avukatların kendisiyle görüşmesini de engelliyor.

Şeyh Raid Salah’ın hukuksuz bir şekilde tutuklanmasını değerlendiren Katar’ın Eş-Şark gazetesi aslında şu cümlelerle vicdan sahiplerine tercüman oluyor: “İngiltere sürekli bizlere İsrail adındaki bu gayri meşru varlığı kurup Amerika’ya teslim ettiğini, Balfour Deklarasyonu’nun sahibi olduğunu, Filistin topraklarını gasp edip Yahudilere teslim ettiğini, Siyonist çetelerin kaldırdığı bayrağın ismi “İsrail” olan bir yönetime dönüşmeden bu toprakları terk etmediğini, bu çetelerin daha sonra İngiltere’nin yardımlarıyla her türlü vahşeti yapabilecek orduya dönüştüğünü, bu ordunun kendisiyle birlikte Mısır’a yapılan saldırılara katıldığını, İsrail adındaki bu gayri meşru varlığın uluslararası platformlarda yer ve konum kazanmasına kendisinin öncülük ettiğini, Filistin halkının büyük felaket yaşamasına; yurdunu terk ederek mülteci konuma düşmesine büyük oranda kendisinin sebep olduğunu, işgal yönetiminin şu an Filistinlilere uyguladığı hukuksuzluk hukukunun kendisinden kalma olduğunu hatırlatıyor.”

“Asıl sorun Filistin halkının çektiği sıkıntılara neden olduğunu bilen ve bunu her fırsatta dile getiren İngiltere’nin yapığından utanmaması, vicdan azabı çekmemesidir. Filistin halkına karşı bu düşmanlığını şartlara göre bazen daha sert bazen de Şeyh Raid Salah örneğinde olduğu gibi daha yumuşak bir şekilde hâlâ sürdürüyor.”

“Mescidi Aksa muhafızı mahkemenin önüne çıkıp kendini savunmak ve haykırmak istiyor. Sınır dışı etme kararına itiraz etmek istiyor. Çünkü kendisi kaçak yollarla ülkeye girmedi. İngiliz vizesiyle ve uçakla geldi. Gelirken de beline bomba bağlamamıştı. Sadece halkının çektiği sıkıntıları İngiliz kamuoyuyla paylaşmak için bu halkın demokrasi kurumu olan parlamentosunda konuşmak istiyordu. Onu zaten bazı vekiller ve aktivistler davet etmişti. Burada işgalcinin Müslümanlar kadar Hıristiyanlara ve onların mukaddesatına karşı yaptığı tecavüzleri de anlatacaktı. Fakat görünen o ki, İngiltere 63 yıl önce bu halka yaptığı zulmün hatırlatılmasını istemiyor ve bunu hatırlatacak birilerine de tahammül etmiyor.”

“Şeyh Raid Salah savaş suçlusu değildir. Siyonist liderlerin ve komutanların Filistinlilere yaptığı gibi, Siyonistleri füzelerle, misket bombalarıyla ve beyaz fosforla vurmamıştır. Katliamlar yapmamış, hiç kimseyi kuşatmamış, aç bırakmamıştır. İngiltere’nin öncelikle Filistin halkına karşı katliamlar yapan, bu halkı kuşatan, aç bırakanları tutuklaması gerekirdi. İngiltere’nin geçen sene mazlum Filistin halkına insani yardım götüren Özgürlük Filosuna saldırıp Mavi Marmara gemisinde 9 kişiyi katledenleri tutuklaması gerekirdi. İngiliz hükümetinin sadece Şeyh Raid Salah’a benzediği için katledilen Türkiyeli Müslüman’a silah çeken askeri tutuklaması gerekirdi. Fakat o şimdi bunların yerine, Siyonist liderleri tutuklanmaktan kurtarmak için kendi kanunlarını değiştirme derdindedir.”

Raid Salah’ın Tutukluluğuna Karşı Cumartesi Protesto Günü!

Halen İngiltere’de tutuklu bulunan Kudüs Muhafızı Raid Salah için Filistin Dostları Cumartesi günü İngiliz Konsolosluğu önünde olacak.

Filistin direnişinin öncü isimlerinden Şeyh Raid Salah, 28 Haziran’dan beri İngiltere’de tutuklu. Siyonist çetenin baskılarına boyun eğen İngiliz hükümeti daha önce vize verdiği Raid Salah’ı sınırdışı etmek için evrensel hukuku ayaklar altına alıyor. İngiltere Raid Salah’ı sınırdışı etme gerekçesi olarak anti-semitizm ve şiddet eylemlerini teşvik etmekle itham ediyor.

Oysa Raid Salah’ın asla ırkçı bir tutum içinde olmadığı ve işgale karşı sivil direnişe öncülük ettiği çok açık. Raid Salah’ın asıl suçunun, İsrail’in işgal ve gasp eylemlerine karşı direnmesi ve Kudüs’ün İslami mirasından arındırılarak Yahudileştirilmesine yönelik sistematik çabalara karşı tüm dünyaya Filistin halkının çığlığını ulaştırması olduğu biliniyor.

Türkiyeli Filistin Dostları, Filistin’in sesi olan Raid Salah’ın İngiliz devletince maruz kaldığı bu zulme sessiz kalmayacaklarını duyurdu. Birçok İslami kuruluşun aralarında olduğu Filistin Dostları, Şeyh Raid Salah serbest bırakılana kadar İngiliz devletinin bu açık hukuksuzluğunu teşhir etmeyi ve direniş önderi Raid Salah’la dayanışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

İngiliz devletinin takındığı küstahça tutumu ve zulmü 16 Temmuz Cumartesi günü saat 15.00’te Tepebaşı’ndaki İngiliz Konsolosluğu önünde kitlesel bir basın açıklamasıyla protesto edeceklerini ilan eden Filistin Dostları, sorumluluk sahibi herkesi duyarlı olmaya ve protestoya katılmaya çağırdı.

Tarih: 16 Temmuz Cumartesi

Saat: 15.00

Yer: İngiltere Konsolosluğu / Tepebaşı 210 kez okundu

Yorumlar

     15/07/2011 00:31

KAFİRLER İSTEMESEDE ALLAH(CC) NURUNU TAMAMLAYACAKTIR. BASIN AÇIKLAMASINI DÜZENLEYENLERDEN ALLAH (CC) RAZI OLSUN. İNŞALLAH ORADA OLACAĞIZ
Misafir - abdullah

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret132525
Hava Durumu
Saat