• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İstanbul'da 150'den fazla alimin bir araya geldiği 'Suriye Halkına Destek İçin' konferansı sonuç bildirgesi açıklandı.

İstanbul'da Allame Muhammed Sabuni'nin liderliğinde toplanan 150'den fazla alim, Esad rejimine karşı gösterilerini sürdüren Suriye halkına tam destek verdi.

İstanbul'da Suriye için toplanan İslam alimleri konferansının sonuç bildirgesini açıkladı. İstanbul'da başlayan ve 'Suriye Halkına Destek İçin İslam Alimleri Buluşması' olarak isimlendirilen toplantı, iki gün devam etti. Toplantıda Suriye'deki halk ayaklanması, Esad iktidarının halka uyguladığı baskı ve zulümler ile güvenlik güçlerinin göstericilere gösterdiği sert müdahale ele alındı. Toplantıdan sonra ortak bir bildiri yayımlandı.

Yayınlanan bildiride, 'Suriye bugün tarihi bir dönemeçten geçiyor, kendisini ve bölgesinin  geleceğini belirliyor, bu da Suriye halkının bütün katmanlarının gücü ile istibdat ve karanlık sürecinden kurtulmak için konferans ve komiteleri toplamaya sevk etti' denilerek toplantının amacı belirlendi.

Bildiride toplantıya katılanların, görüşme ve istişarelerden sonra aşağıdaki kararları aldığı açıklandı:

"1-Suriye halkı kendi özgürlüğünü ve onurunu geri alabilmesi ve üzerindeki zulmü kaldırabilmesi için bu barışçıl gösterilere destek çıkılması yönünde oy birliği ile fetva verilmiştir.

2-Şeriat gereği koruma altına alınan can güvenliği, özel ve kamu mülküne tecavüz etmenin haram olduğunu hatırlatarak  Suriye devriminin barışçıl kalmasnı yönünde vurgu yapılmıştır.

3-Devrimin milli kimliğini ve paklığını koruması için nedeni ne olursa olsun dış müdahaleyi çağırma kesinlikle ret edilmiştir.

4-Suriye’nin milli ordusu halkın ve vatanın zırhıdır. Bu yüzden orduyu misyonunu yerine getirerek rejimin zulmünden halkı korumaya ve kahraman ayaklanmacıların yanında durmaya çağırıyoruz.

5-Allahu Teala’nın emir ettiği gibi iyiliği emredin ve kötülüğü engelleyin, peygamberimizin hadislerinde buyurduğu gibi “şehitlerin efendisi Hamza ve zalim bir hükümdarın karşısına durup zulüm yapmasını   engellediği için öldürülen kişidir” ve “ cihadın en büyüğü zalim bir sultan karşısında adaleti söylemektir” sözlerini baz alarak Suriye’nin özgür alimlerini  irşat ve halkı yönlendirme görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.

6-Ayrıca Zalim rejimi destekleyen açıklamalarda bulunan alimlere de Allahu tealının ayetinde buyurduğu gibi kendi halkını desteklemeye ve zalimleri desteklemekten imtina etmelerine çağırıyoruz.

7-İslam’ın emir ettiği ve yüzlerce yıl birlikte yaşamış olduğu bütün mezhep, din ve ırkların halklarına saygı gösterilmesini vurgulamışlardır.

8-Özgürlükçü, çoğulcu siyaset ve seçimle iktidarların el değişmesinin modern Suriye’nin inşası için istisnasız halkın bütün katmanlarının genel isteğidir.

9-Alimler, Suriye güçlerinin yaptığı, halkı aşağılayıcı politikasını, kan dökücü faaliyetleri ve devam eden haksız tutuklamalar ile işkenceler kınamakta, en hızlı sürede haksız yerde hapishanelerde bulunanların çıkartılması ve şehirlerde ve köylerde bulunan askeri kuvvetlerin çekilmesini talep etmektedir

10-Alimler, İran rejimi ve Hizbullah’ın duruşu kınamakta ve biran önce onlarında Suriye halkının yanına geçmelerini talep etmektedir.

11-Katılımcılar, Filistin’in özgürlük mücadelesini desteklemekte ve işgal edilmiş Golan tepelerinin biran evvel kurtulması için çalışmaya davet etmektedir.

12-Alimler halkın haklı talepleri gerçekleşene kadar desteklemesini vurgular.

13- Alimler, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı sessizliklerini son verip Suriye halkının haklı taleplerine ve devrimlere bir an evvel desteklerini açıklamalarını ve Suriye rejimi kınamalarını talep etmektedir.

14- Konferans’ta Suriye halkının desteklenmesi için üç komisyon kuruldu: Şer'i komisyon, Acil Yardım ve Basın Enfermasyon komisyonları.

15- Son olarak bu halkın içerisinde bulunduğu bu krizden çıkması için ve şehitlere rahmet, yaralılara acil şifa Allah’tan dilemektedir."

DünyaBülteni 150 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret132269
Hava Durumu
Saat