• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Amerikan insansız uçaklarının, Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Güney Veziristan bölgesinde düzenlediği saldırılarda toplam 32 kişi yaşamını yitirdi.

ABD uçakları Veziristan'ı yerle bir ediyor. Bugün bölgede düzenlenen saldırılarda 32 kişi yaşamını yitirdi.

Bir istihbarat yetkilisinin yerel Geo News Televizyonuna verdiği demeçte, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) insansız uçakları tarafından son 24 saatte Afganistan sınırındaki köylere altı füze saldırısı yapıldığını, bu saldırılarda 32 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi. Yetkili, CIA uçaklarının Kuzey ve Güney Veziristan bölgelerinde uçmaya devam ettiğini belirtti.

Güney Veziristan bölgesi, Taliban militanlarının ülkedeki en etkili olduğu yerlerin başında geliyor.

ABD Uranyum ve Kimyasal Kullanıyor

Taliban'ın kontrolündeki Güney Veziristan eyaletinin değişik şehirlerinde insansız uçakların attığı bombalar sonucu kanser vakalarının had safhaya çıktığı bir çok çocuğun vücutlarında çıkan garip yaralar sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Bölgede görev yapan doktorlar son yıllarda artan insansız uçak saldırılarına paralel olarak bir çok kişinin kanser ve anlam verilemeyen hastalıklarla boğuştuğunu bir çok bebeğin ise sakat doğduğunu bildirdiler.

Yardım çağrısı yapan bölge sakinleri ABD'nin bir halkı cezalandırdığını ve sivil asker ayrımı yapmadan uçak saldırıları düzenlediğini bildiriyorlar. Veziristan'da hemen hemen her gün insansız uçak saldırısı düzenleniyor.

 Ülke'de aşiret yetkililer geçtiğimiz günlerde büyük eylemler organize ederek Pakistan'dan özgür bir ülke gibi davranmasını talep etmişlerdi. Pakistan Taliban'ı Pakistan'ın İslam şeriatına geçmesini ve ABD ile beraber düzenlediği insansız uçak saldırılarına son vermesini istiyor.

Pakistan son on yıldır ABD'nin bölgede yürüttüğü savaşta ve Taliban iktidarının düşmesinde ABD ile müttefik durumunda.

Pakistan'ı meşgul etmemesi ve dikkatini Taliban'a karşı savaşa odaklaması için Hindistan'a daha ılımlı politikalar izlemesi baskısı yapan ABD başkent İslamabad'da Pakistan ordusunun Lal Mescidi'den düzenlediği saldırıda yüzlerce üniversite öğrencisini öldürmesine destek vermişti.

ABD her yıl Pakistan bu rölünden dolayı 1.5 miyar dolarlık askeri destek ve para veriyor. Bilindiği gibi Pakistan El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in de yaşamını yitirdiği ABD saldırısına istihbarad desteği vermiş ve ABD'ye ülke topraklarında operasyon izni vermişti.

Kaynak: PressMedya 

 145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132266
Hava Durumu
Saat