• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Bosna-Hersek'te Srebrenitsa'dan kaçanların kullandığı ve "ölüm yolu" olarak bilinen güzergahta, 3 gün sürecek "Barış Yürüyüşü" başladı.

Bosna-Hersek'teki savaşta trajedinin en acısının yaşandığı Srebrenitsa'dan kaçanların kullandığı ve "ölüm yolu" olarak bilinen güzergahta, Türkiye'den ve dünyanın değişik yerlerinden gelenlerin katılımıyla 3 gün sürecek "Barış Yürüyüşü" başladı. Bu yılki barış yürüşüne de Türkiye'den "Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu" katıldı.

Bosna'daki savaş sırasında Birleşmiş Milletler tarafından "güvenli bölge" ilan edilen Srebrenitsa'nın, Ratko Mladiç'e bağlı birliklerce 11 Temmuz 1995'te işgal edilip sivil halka karşı katliamların başlaması üzerine, bu kentten kaçan halk, yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki Tuzla kentine varmak için orman yolunu kullanarak soykırımdan kurtulmaya çalıştı. Ormandan kaçan sivillerin birçoğu, bu yolda Çetniklerce yakalanarak katledildi. Srebrenitsa'dan kaçan çok az kişi ise bu güzergahtan Tuzla'ya sağ salim varabildi.

Srebrenitsa'dan kaçan ve ''ölüm yolu'' olarak bilinen bu yolda yapılan geleneksel barış yürüyüşü, bu yıl da Tuzla kentine bağlı Nezuk kasabasında başladı.

bosna_baris-yuruyusu.jpg

DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN YÜRÜYÜŞE YOĞUN KATILIM

Başta Bosna-Hersek olmak üzere Türkiye ve Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen binlerce katılımcı, sabah saatlerinde toplu olarak Nezuk kasabasından Srebrenitsa'ya ulaşmak için orman yolundan yürüyüş başlattı. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu, kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu yürüyüşe katılanlar, ellerinde Bosna-Hersek bayrakları taşıyarak ve zaman zaman marşlar okuyarak yürüyüşlerini sürdürüyor.

Havanın aşırı sıcak olmasına aldırış etmeden yürüyen katılımcılar, bir nebze de olsa 16 yıl önce yaşananları hissetmeye çalıştıklarını ve duygulu anlar yaşadıklarını kaydetti.

Yürüyüşe katılanlar arasında çok sayıda yabancı da bulunuyor. Yurt dışında yaşayan Boşnak arkadaşlarıyla bu yürüyüşe katılanlar, bu sayede Srebrenitsa halkının o zamanlar yaşadığı sıkıntıyı daha iyi anladıklarını dile getirdi.

İsveç'ten 30 kişilik grupla gelen 57 yaşındaki Emina Çevan, Srebrenitsa'da yaşananların unutulmaması için ilerleyen yaşına rağmen bu zorlu yürüyüşe katılmayı kendisine bir borç bildiğini dile getirdi.

Bosna-Hersek'in kuzeybatısındaki Klyuç kentinden gelen 71 yaşındaki Mahmut Filipoviç de bu yıl, ilk kez eşiyle bu yürüyüşe katıldıklarını ifade ederek, daha önce bu yürüyüşe katılmayı hep hayal ettiklerini, bu hayallerini gerçekleştirmenin buruk sevincini yaşadıklarını kaydetti.

İstanbul'dan yürüyüşe yaklaşık 70 arkadaşıyla katılan Necmettin Irmak da bu yürüyüşün, yeryüzünde insanların acı çektiği bir simge olduğuna işaret ederek, ''Bugün huzur içinde bu yürüyüşü gerçekleştirmemize rağmen, acı dolu günlerde bu yolda çekilen sıkıntıdan da bir türlü kendimizi alamıyoruz'' dedi.

GÜNDE 35 KİLOMETRE YOL ALINACAK

Katılımcılar, günde yaklaşık 35 kilometre yol kat ederek sürdürecekleri zorlu yürüyüşü, 11 Temmuz'da Srebrenitsa soykırımını anma etkinliklerinin yapılacağı Potoçari Mezarlığında tamamlayacak.

Gece ormanlık alanda konaklayacak yürüyüşçülere, organizasyon ekibi tarafından Srebrenitsa soykırımıyla ilgili sinevizyon gösterisi sunulacak. Ayrıca o dönemde bu yolu kullanarak hayatta sağ kalabilenler, bu etkinlikte katılımcılara o zaman yaşadıkları sıkıntıyı anlatacak.

BAHATTİN YILDIZ YÜRÜYÜŞ KOLU

Bahattin Yıldız'ın katıldığı Barış Yürüşü'ne son iki yıldır Türkiye'den giden gruplar, kendilerine "Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu" ismini veriyor

(Dünya Bülteni)150 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret132483
Hava Durumu
Saat