• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Yemen’de düzenlenen Cuma gösterilerinde, rejim taraftarları ile muhalif gruplar ayrı meydanlarda toplandı. Başkent Sana’da on binlerce gösterici eş zamanlı yapılan gösterilerde Cuma namazı kıldı.

Suudi Arabistan'da tedavi gören Yemen devlet başkanı Ali Abdullah Salih yanlısı gruplar, dünkü gösterilerinde Salih'in önceki akşam yaptığı ulusa sesleniş konuşmasını kutlamaya devam etti. Muhalifler ise Salih'in konuşmasındaki “diyalog” çağrısına itibar etmeyeceklerini ve artık diyalog kapısının Devlet Başkanı Vekili Abdu Rabbu Mansur ile açılabileceği görüşünü dile getirdiler.

Cuma namazı için 60. Cadde'de toplanan muhalifler, önceki geceki kutlamaları “devletin ve milletin kaynaklarının israfı” olarak değerlendirirken, havaya ateş açılması sonucu hayatını kaybedenlerin hesabını kimin vereceğini sordu. Bu arada, Devlet Başkanı Salih'in önceki geceki ulusa sesleniş konuşması kutlamalarında 11 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı. Geç saatlere kadar süren havai fişek ve “uçaksavarlı” kutlamalar, başkent semalarında bir barut bulutunun oluşmasına sebep olurken, sevinç gösterileri “abartılı ve rejime sahte bağlılık gösterisi” olarak yorumlandı.

Salih, tedavi için Suudi Arabistan'a gitmesinden sonra ilk defa önceki gece kameraların karşısına çıkmıştı. Yemen halkına seslenmesi başkentte coşku ile karşılanırken, Salih'in yanık yüzü, örtü ve bandajlarla saklanan yaraları muhalif kesimde en çok konuşulan konular oldu. Salih yandaşları ise durumu, Devlet Başkanı'nın direnişi ve “hâlâ süren karizması” olarak yorumluyor. (Yeni Akit) 176 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132266
Hava Durumu
Saat