• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Uluslararası sularda sivil gemilerde katliam yapan ve bütün hukuku ayaklar altına alarak Gazze açıklarında deniz ambargosu uygulayan katil devlet İsrail, şimdi de Doğu Akdeniz’i kontrol altına alıyor.

Gazze’ye gitmek üzere yola çıkan özgürlük filosu gemilerinin yola çıkmaması için Yunanistan’ı adeta kıskaca alan İsrail, bölge ülkelerini hiçe sayarak Akdeniz hâkimiyetini ilan etmek istiyor.

Özellikle ABD öncülüğündeki Batılılar tarafından şımartılarak İslâm coğrafyasının kalbine yerleştirilen Siyonist devlet İsrail, Kudüs ve çevresinde yaptığı katliamları bir süre önce Akdeniz’de de yapmıştı. Katil devlet İsrail, şimdi de Doğu Akdeniz’i kontrol altına alma çabası içerisinde!

Bilindiği gibi Mavi Marmara saldırısı 31 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelmişti. İHH’nın öncülüğünde yola çıkan “Mavi Marmara” isimli insani yardım amaçlı gemi, aynı amacı taşıyan farklı ülkelerden birkaç gemi ile birlikte İsrail kuşatması altındaki Gazze’ye yardım götürmek için yola çıkmıştı. Yolculuk, İsrail ordusunun uluslararası karasularda gemiye silahlı baskın düzenlemesi ile birlikte fiziki manada sonuçsuz kalmıştı. İsrailli teröristlerin gemiye müdahalesi sırasında dokuz kişi şehid olmuş ve birçok insan yaralanmıştı.

Sorun Akdeniz Hâkimiyeti

İlk Özgürlük Filosunu kanlı şekilde bastıran İsrail, 2. Özgürlük Filosunun ise Yunanistan’dan Akdeniz’e açılmaması için yoğun şekilde çalıştı. Dünyanın farklı yerlerinden Yunanistan’a gelen ve burada birleşen 8 yolcu ve 2 kargo gemisi adeta Yunanistan’da hapsedildi. Gazze ambargosunu Yunanistan limanlarından başlatan İsrail, Yunan hükümetini de esir etti. Yaşadığı ağır ekonomik problemler sebebiyle kendisini İsrail’e satan Yunanistan da Özgürlük Filosu yolcularına zulmetti. Son olarak önceki gece Uluslararası sulara çıkabilen Fransız gemisi de Girit’te durduruldu. Gemilerin limanlarından ayrılmalarına müsaade etmeyen Yunan hükümeti, her türlü hukuksuzluğa rağmen İsrail’in emir ve ricalarını birebir uygulamakta beis görmedi. Binlerce yıldır Akdeniz’de istedikleri gibi gezdiklerini dile getiren Yunan vatandaşları ise İsrail’in bu baskısı ve hükümetlerinin de boyun eğmesi üzerine gururlarının kırıldığını söylediler.

Öte yandan; Kanada gemisi Tahrir’in limandan izinsiz ayrıldığı esnada sahil güvelik botunun çıkışını engelledikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 aktivist serbest bırakıldı.

Sömürü Planları Yeniden Devrede

Akdeniz’de bir güç boşluğunun oluştuğunu ve bu boşluğun doldurulmak istendiğini dile getiren Jeopolitikçi ve Stratejist Dr. Nejat Tarakçı’ya göre Küresel Sistemin emperyal sömürü planları yeniden Akdeniz’de yoğunlaştı.

Yunanistan-İsrail İttifakı mı Başlıyor?

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Hasan Kanbolat’a göre ise tam bu süreçte devreye Yunanistan giriyor. Kanbolat, İsrail-Yunanistan’a ziyaretlerinin, İsrail’i Doğu Akdeniz’de başka stratejik ortaklar arayışına ittiğini belirtiyor. (Mustafa R. Özgür / Yeni Akit) 150 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret134065
Hava Durumu
Saat