• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Yunanistan güvenlik güçleri ikinci Gazze filosunda yer alan Kanada gemisindeki gazeteci ve aktivistlerin gemiyi terk etmesine izin vermiyor.

Yunanistan’ın Girit adasına bağlı ST-Nicolas limanında 12 gündür bekletilen ve dün izinsiz olarak Gazze’ye gitmek üzere limandan çıkmaya çalışan "Tahrir" adlı geminin, Yunan SAT komandolarınca zorla limana getirilmesi sonrasında gemide bulunan 11 gazeteci ve 36 aktivistin bekleyişi sürüyor.

Gemiden çıkmalarına izin verilmeyen ve elektrikleri kesilen gemide yaklaşık 15 saattir bekleyen gazeteciler ve aktivistler, Yunanlı görevlilere tepki gösteriyor.

Geminin çekildiği limanda toplanan çok sayıda Yunanlı gemidekilere oturma eylemiyle destek verdi ve sık sık "Özgür Gazze" ve "özgür Yunanistan" sloganları attı.

Rıhtıma yakın evlerde oturan Yunanlılar da evlerinin pencerelerinden zafer işareti yaparak aktivistlere destek oldu.

SAT komandoları limanda oturma eylemi yapan Yunanları liman dışına çıkardı.

Bir Gemi Ayrılmayı Başardı

Bu arada Gazze’ye gidecek filoda yer alan "Haysiyet El Karama" adlı Fransız teknesinin Yunanistan karasularından ayrılmayı başararak Gazze’ye doğru yola koyulduğu bildirildi.

"Gazze için bir Fransız gemisi" adlı oluşumun organizatörleri AFP’ye yapığı açıklamada, 19 metrelik teknenin, sol görüşlü Fransız siyasetçi Olivier Besancenot liderliğindeki 8 mürettebatıyla uluslararası sularda bulunduğunu, bu teknenin şu ana kadar Yunanistan karasularından çıkabilen tek tekne olduğunu kaydetti. (TRT) 162 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret132269
Hava Durumu
Saat