• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya krizinin iki tarafı ile de temaslarına devam eden Ankara, Kaddafi ile resmi ilişkisini bitirdi. Trablus Büyükelçisi merkeze çekilirken yerine atama yapılmadı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun muhalefetin kalesi konumundaki Bingazi'ye yapacağı ziyaretten bir gün önce açıklanması 'muhalefete jest' olarak yorumlandı.

-Libya'da iktidara karşı halk ayaklanmasının başladığı günden bu yana Libya lideri Muammer Kaddafi ve muhalefet ile temaslarını devam ettirmeye çalışan Ankara dün Trablus Büyükelçisi Levent Şahinkaya'yı merkeze atadı. Devam eden olaylar ve NATO'nun hava operasyonu nedeniyle Trablus'taki büyükelçilik kapatılarak çalışanlar geri dönmüştü. Buna rağmen Şahinkaya resmi olarak Türkiye'nin Libya büyükelçiliği görevine kâğıt üstünde devam ediyordu. Dün Şahinkaya'nın merkeze çekilmesi ve bu göreve yeni bir büyükelçinin atanmamasıyla bu resmi bağlantı da kesilmiş oldu. Resmi Gazete'de dün yayımlanan kararın Bakanlar Kurulu tarafından 15 Haziran'da alındığı belirtildi.

Ortadoğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugünkü Bingazi ziyaretinden önce, Ankara'nın Kaddafi ile resmi diyaloğunu bitirmesi, Libya muhalefetini temsil eden Milli Geçiş Konseyi'ne (MGK) jest olarak yorumlandı. Muhaliflerin kalesi olarak bilinen şehre günübirlik bir ziyaret düzenleyecek olan Davutoğlu'nun, muhalif yetkililerle Kaddafi sonrası dönemle ilgili görüşmeler yapacağı ifade ediliyor. Dünkü Mısır ziyaretinde Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed El Urabi ile görüşen Davutoğlu, Türkiye'nin Libya'daki çatışmaların durdurulması konusunda çabalarını anlattı. Davutoğlu, "Libya'da çözüm bulunması gerekir fakat Kaddafi'ye sadık birlikler şehirlere ve sivil halka saldırılarda bulunuyor. Sivillerin korunması bizim için önceliktir." diye konuştu. Gazze Şeridi'ndeki İsrail ablukasının yasa dışı olduğunu da dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin Ortadoğu'daki barışa yönelik tüm çabalarını desteklediğini belirtti. El Urabi ise Türkiye ile ilişkilerinin her dönemde olduğu gibi istikrarla devam ettiğini, iki ülkenin bölgede stratejik işbirliği yaptığını belirtti. El Urabi, Ankara ile Kahire arasındaki ilişkileri geliştirmek için Yüksek Stratejik Konsey kurulacağını söyledi. (ZAMAN) 136 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret132844
Hava Durumu
Saat