• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'deki halk ayaklanması 4. ayına girerken, İngiliz Guardian gazetesi önemli bir iddia ortaya attı.

Washington'un, Suriye'de rejimin değişmesini istediğini ancak bunun Esed yönetiminin yerinde kalarak gerçekleşmesini öngören bir yol haritası hazırladığını yazdı. Suriyeli muhaliflere dayandırılan habere göre, ABD'liler, hafta başında Şam'da düzenlenen konferansta önerilerini içeren bir taslak dağıttı.

ABD'nin taslağında, rejim değişikliğinin Esed yönetiminin devamı sağlanarak yapılması ve Baas yetkilileriyle diyalog kurulması önerisinde bulunuldu. Yol haritasına göre Esed, yönetimde barışçıl ve güvenli bir geçişi kontrol edecek kişi olacak. Gazete, yol haritasında önerilen bazı adımların Suriye lideri tarafından da kamuoyuyla paylaşıldığına dikkat çekiyor. İddia edilen yol haritasına göre, Esed'den güvenlik güçleri üzerinde sıkı bir kontrol kurması ve Şabiha adlı güvenlik örgütünün lağvedilmesi ve bugüne dek yaşanan şiddet olaylarından dolayı özür dilemesi isteniyor. Gazeteye sızdırılan 6 sayfalık Arapça dokümanda Şam'a barışçıl gösterilere izin vermesi, medya özgürlüklerini genişletmesi ve rejim değişikliğini yönetecek bir konsey ataması tavsiye ediliyor.

Plana göre, yapılacak yeni bir 'siyasi partiler' yasasına iktidardaki Baas partisi de tabi olacak. Ancak, kurulacak yeni meclisteki 100 sandalyenin 30'una Baas partisi hâkim olmaya devam edecek. Geri kalan 70 sandalyenin ise muhalefetin adaylarıyla diyalog halinde olan cumhurbaşkanı tarafından atanacağı kaydediliyor. Haberde bu planın, kendini laik entelektüeller olarak tanımlayan "Milli Hareket Komitesi" grubu üyesi Luay Hüseyin ve Maan Abdülselam tarafından imzalandığı belirtiliyor. 4 aydır yönetim karşıtı gösterilerde Esed ailesinin yönetimi terk etmesini isteyen halkın iddia edilen yol haritasına nasıl tepki vereceği ise bilinmiyor. Gözlemciler bu durumun Suriye muhalefetinde ayrılıklara neden olabileceğine dikkat çekiyor.

ZAMAN 194 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132690
Hava Durumu
Saat