• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Akit, katliamdan kaçanların sığındığı bir başka nokta olan Lübnan-Suriye sınırında... Diktatör Beşşar Esad’ın zulmüne uğrayan Suriyeliler, Türkiye’nin yanı sıra Lübnan’a da sığınıyorlar.

Katliamdan kaçan Suriyelilerin geçişine kapılarını kapatan Lübnan, yine de kaçak geçişlerin önüne geçemiyor. Akit, Lübnan’a sığınan yaralı Suriyelilerden Muhammed ile hasta yatağında görüştü. Soyadını güvenlik gerekçesiyle yazamadığımız Muhammed, gösterilerde yediği kurşun sebebiyle belden aşağısı felç oldu. Humus şehrinde protesto gösterisinde bulunan Muhammed’in sırtından giren kurşun omuriliğine zarar verirken, belden aşağısının felç olmasına neden oldu. Muhammed, Lübnan’da Akit muhabirine yaptığı açıklamada, halkın meydanlarda olduğunu ve Beşşar Esad devrilene kadar protesto gösterilerinin süreceğini belirtti.

Akit, Esad zulmünden kaçanların sığındığı bir başka nokta olan Lübnan-Suriye sınırında... Katliamdan kaçan Suriyelilerin geçişine kapılarını kapatan Lübnan, yine de kaçak geçişlerin önüne geçemiyor. İnsani Yardım Vakfı İHH’nın yardım götürdüğü Suriyeli mülteciler, Lübnanlıların açtığı evlerde kalıyor. Gösterilerde yaralananlar ise Lübnan’daki değişik hastanelerde tedavi görüyor. Humus’taki gösterilerde rejim güçlerinin sıktığı kurşunla yaralanan Muhammed, belden aşağı felç. Akit, Lübnan’a sığınan yaralı Suriyelilerden Muhammed ile hasta yatağında görüştü. Soyadını güvenlik gerekçesiyle yazamadığımız Muhammed, gösterilerde yediği kurşun sebebiyle belden aşağısı felç yaşamak zorunda kalacak. Muhammed, yaşadıklarını Lübnan’da muhabirimiz Hüseyin Kulaoğlu’na anlattı.

“Hürriyet, Özgürlük Ve Adalet Talep Ediyoruz”

Suriye’de seramik ustası olarak çalıştığını söyleyen 22 yaşındaki Muhammed, 2 hafta önce Suriye’nin Humus şehrinde Cuma namazından sonra protesto gösterisine katıldığını söyledi. Protesto gösterilerini kendisi gibi halkın içindeki kişilerin düzenlediğini kaydeden Muhammed, Suriye halkının mazlum olduğunu ve haklarının gasp edildiğini söyledi. Haklarını aramak için meydanlarda olduklarını belirten genç Muhammed, protesto gösterisinde “hürriyet”, “özgürlük” ve “adalet” talep ettiklerinin altını çizdi. Protesto gösterilerinde halkın silah kullanmadığını kaydeden Muhammed, protestoyu barış gösterileri olarak gördüklerini ifade etti.

“Askerler Üzerimize Rastgele Ateş Açtı”

Protesto gösterisi sırasında Suriye askerlerinin caddelerde üzerlerine rastgele ateş açtığını belirten Muhammed, bu arada sırtından omuriliğine isabet eden kurşun nedeniyle karnında bir acı hissettiğini ve daha sonra yere düştüğünü söyledi. Kurşunun, vücudunun içinde parçalandığını ve dağıldığını ifade eden Muhammed, kendisi gibi birçok kişinin de yaralandığının altını çizdi. Muhammed, “Yere düştükten sonra askerler tarafından dövülerek, askeri hastaneye götürüldüm. Hastane de bir ameliyat geçirdim. Hastane çok berbattı, göğüs ağrılarımdan duramıyordum ama kimse ilgilenmiyordu. Daha sonrasında doktorlar, tedavimin ağır olduğunu ve başka bir hastane de tedavi olmam gerektiğine ilişkin rapor verdiler” dedi. Raporla beraber hastaneden çıktığını ifade eden Muhammed, sonrasında Lübnan’da bulunan bir yardım derneği tarafından Suriye’den resmi olarak Lübnan’a getirildiğini söyledi. Suriyeli Muhammed, tedavisinin şu anda Lübnan’daki hastane’de devam ettiğini belirtti.

“Akşam Ezanında Camiyi Bombaladılar”

Muhammed: “İnşallah biz inanıyoruz ki Beşşar Esad düşecektir. Protesto gösterileri de Beşşar Esad düşene kadar devam edecektir. Bütün gençler yönetimin düşmesi için meydanlarda” diye konuştu. Suriye’de polis ve istihbarat birimleri tarafından halka ateş açmayan askerlerinin tespit ettirildiğini ve öldürüldüğünü kaydeden Muhammed, bir gün akşam ezanı okunurken, caminin polis ve istihbarat birimleri tarafından bombaladığını ve bu duruma engel olmak isteyen askerlerin ise öldürüldüğünü söyledi. Suriye ordusunun Telkelah bölgesini bastığını ifade eden Muhammed, bölgede ev, dükkan ne varsa askerlerin hepsini dağıttığını söyledi. Telkelah’ta 50 bin kişi yaşadığını kaydeden Muhammed, bu kişilerden 10 bininin Lübnan’a sığındığını belirtti. Muhammed, ayrıca Sünnilerin köylerinin dağıtıldığını ama Alevilere karşı hiçbir şey yapılmadığını da ifade etti.

HÜSEYİN KULAOĞLU / YENİ AKİT 185 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret132483
Hava Durumu
Saat