• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Burdur Müftülüğü, kadınları cuma namazına davet ediyor. Müftünün çağrısına olumlu yanıt veren kadınlar şimdiden bir buçuk saf oluşturdu.

Burdur Müftülüğü, kadınları cuma namazına davet ediyor. Müftünün çağrısına olumlu yanıt veren kadınlar şimdiden bir buçuk saf oluşturdu.

 Burdur Hızırilyas Camisi İmam Hatibi Adnan Atasoy, 2 bin adet broşür dağıtarak, kadınları cuma namazına davet etti.

Atasoy, çalışmalar doğrultusunda bir buçuk saf kadının camiye gelmeye başladığını söyledi. İmam Hatip Adnan Atasoy, "10 yıldır Hızır İlyas Camisi`nde imam hatiplik yapmaktayım. Cuma namazına erkekler katılıyor ama kadınlar katılmıyor. Biz onca masraf yapıyoruz, kadın bölümü hazırlıyoruz, fakat kadınlar sadece Ramazan ayında bir ay kullanıyor ve kadın bölümü 11 ay kullanılmıyor. Umrede görmüştüm kadınlar camiye koşa koşa gidiyorlar. Ben de broşür bastırıp kadınlarımızı cuma namazına davet ettim. Şimdiden bir buçuk saf oluştu. İnşallah kadınlarımız camiye Hergün gelip ibadet ederler" dedi.

Burdur Müftüsü Osman Artan ise, "Kadın cemaatin cuma namazına rahat bir şekilde gidip gelebileceği, namazını huzurlu bir şekilde eda edebileceği, fiziki ortamların taleplere paralel şekilde düzenlenmesi için çalışmalara başladık. Hazreti Peygamberimiz zamanına gittiğimizde kadınların sadece cuma ve bayram namazlarına değil, beş vakit namazlara da aktif olarak katıldığını görürüz. Cuma hutbelerinde Peygamberimiz hutbe okurken ayağa kalkıp Peygamber`e sorular soran, sorularına doğrudan Peygamber Efendimizden cevap alan kadınların varlığından haberdarız. Kadınların cuma namazı kılmasında bir mahsur yoktur, uygun ortam varsa kılınabilir. Peygamberimiz (SAS) zamanında isteyen kadınlar beş vakit namazı da, cuma ve bayram namazlarını da camide cemaatle kılarlardı. Hatta kadınlar namazlardan sonra Peygamberimizle konuşmak, ondan yararlanmak istemişler, erkeklerden fırsat bulamadıkları için şikayette bulunmuşlar. Peygamberimiz de onlara özel sohbet oluşturmuştur" diye konuştu.

Müftü Artan, cuma namazına davet ettiği kadınlardan, hutbe ve vaazlardan yararlanmalarını istedi.

İHA264 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret145429
Hava Durumu
Saat