• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Danıştay Eski Başkanı Mustafa Birden ve 3 üye hakim nihayet saldırıdan 1.856 gün sonra ifade verdi.

 

Danıştay davasına bakan Ankara'daki mahkemenin; saldırı sırasında yaralanan Danıştay eski Başkanı Mustafa Birden ve 3 üye hakimin ifadesini almadığı, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan'la yüzleştirilmesini yapmadığına yönelik, "Danıştay Dâvâsı'nda Skandal" başlıklı haberimiz ses getirdi.

1856 GÜN SONRA İFADE VERDİ

Danıştay eski Başkanı (saldırıda dönemin Danıştay 2. Daire Başkanı) Mustafa Birden, Danıştay saldırısından bin 856 gün sonra (5 sene 1 ay) Ergenekon Terör Örgütü davası kapsamında ifade verdi.

Birden, "Ergenekon Terör Örgütü" davası kapsamında, Danıştay saldırısıyla ilgili olarak "mağdur tanık" sıfatıyla talimatla ifade verdi. Ankara Adalet Sarayı'na sabah saatlerinde gelen Birden'in talimat ifadesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından alındı. Birden, yaklaşık yarım saat süren ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

3 ÜYE DE İFADE VERDİ

Danıştay 2. Daire Başkanı Kamuran Erboğa ile üye hakim Ayla Gönenç ve tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu da, "Ergenekon Terör Örgütü" davası kapsamında, Danıştay saldırısıyla ilgili olarak, "mağdur tanık" sıfatıyla talimatla ifade verdi. 3 Danıştay üyesi birinci "Ergenekon" davasına katılma talebinde bulundular. Danıştay Eski Başkanı Mustafa Birden'in de şikayetçi olduğu ve davaya katılmak istediği öğrenildi. Üye Hakim Ayfer Özdemir'in raporlu olması nedeniyle ifade veremediği öğrenildi.

AKİT YAZDI, MAHKEME HAREKETE GEÇTİ

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; "Danıştay Dâvâsı'nda Skandal" başlıklı haberimiz üzerine harekete geçmişti. Mahkeme heyeti; mağdurlar Danıştay eski Başkanı (saldırıda dönemin Danıştay 2. Daire Başkanı) Mustafa Birden ile Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'nun duruşma gününü bildirir açıklamalı davetiyeyle çağrılmalarına karar vermişti.

EV ADRESİNİN İSTENMESİ KONUSUNDA KONUŞMADI

Danıştay eski Başkanı Mustafa Birden, eşi Zehra Birden'in, Danıştay saldırısından 1 hafta önce arandığı ve ev adresinin istendiğine yönelik açıklamaları hakkında konuşmamıştı.  Mustafa Birden, Akit'in aşağıdaki sorularını cevaplamaktan kaçındı:

1- Danıştay saldırısından önce kimliği meçhul birisinin ev adresini istediğine yönelik açıklamalarda bulunan eşiniz Zehra Birden'in ve şahsınızın bu konuda ifadesi alınmış mıdır?

2- Saldırıdan önce, ev adresinizin istenilmesine yönelik bilgilere sahip değil misiniz? Eşinizin bu konuda beyanlarından habersiz misiniz?

3- Eşiniz adresin istenilmesinin ardından Danıştay'a güvenlik önlemlerinin alınmasını istemiş. Eşiniz hangi Danıştay personelini aramıştır? Danıştay'da güvenlik önlemi alınıp alınmadığı konusunda araştırma yaptınız mı?

4- Bu konuda Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara veya derdest olan davada mahkemeye ifade vermeyi düşünüyor musunuz?

KARADENİZ, DOSYAYI HATIRLAMIYOR!

Davaya bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı emekli Hakim Orhan Karadeniz, yaralı hakimlerin ifadesinin alınıp alınmadığını hatırlayamamış ve "Belki alınmamıştır ama hakimlerin ifadesinin alınması lazım mutlaka..." demişti

Gazetemize konuşan Orhan Karadeniz, hakimlerin Alparslan Arslan'la yüzleştirmesinin yapılmadığını da doğrulamış ve "Alparslan Arslan'ın, suçüstü yakalanması lazım" iddiasında bulunmuştu. 

KELEŞ DE İFADE VERDİ

Öte yandan, aynı dava kapsamında, geçen günlerde, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş'in de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı doğrultusunda, "tanık" sıfatıyla ifadesine başvurulduğu öğrenildi.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT285 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret155028
Hava Durumu
Saat