• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'den kaçarak Türkiye'ye gelenlerin sayısı 8 bin 500'ü aştı. Suriyeli sığınmacılar için Hatay'da kurulan 4 çadırkentin kapasitesi doldu.

Yeni çadırkentler kurulması için çalışmalara başlandı. Suriye ordusu ise sınıra yakın bölgelerdeki operasyonlarını genişletiyor.

 

Suriye'de tırmanan şiddet sebebiyle Türkiye'ye sığınanların sayısı her geçen gün artıyor. Önceki gece Türkiye'ye kabul edilen bin 340 kişinin kamplara yerleştirilmesinin ardından dün de bin 230 kişi Karbeyaz Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı. Böylelikle can korkusuyla Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısı 8 bin 500'ü aştı. Sığınmacılar için Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde kurulan 4 çadırkentin kapasitesinin dolması üzerine beşincisi için çalışmalara başlandı.

 

Sınıra gelen Suriyeliler, görevliler tarafından birer birer kayıt altına alınıyor, ardından da kamplara yerleştiriliyor. Yağışların yaşandığı bölgede yetkililer, sınırda bekleyen ailelerin yağmur altında kalmamaları için çaba sarf ediyor. Her gece yaklaşık 50 araçla taşıma yapılan sınırda, yaralılar ise Türk askerince Suriye tarafından alınarak hastanelere taşınıyor. Gelen Suriyeler, son günlerde kuzeydeki Cisr eş-Şuğur ve çevresinde muhaliflere yönelik operasyonlara hız veren Suriye ordusunun bölgede katliam yaptığını iddia ediyor. Operasyonlar sırasında yaralanan yeğenini ameliyat ettirmek için kardeşi ve eşiyle birlikte Türkiye'ye doğru yola çıkan 25 yaşındaki Muhammed adlı Suriyeli, askerlerin kardeşini kurşun yağmuruna tutarak katlettiklerini anlatıyor. Fotoğrafının çekilmesini istemeyen Muhammed, ülkesine geri döndüğünde tutuklanmaktan korkuyor. Bu, çadırkentlerde yaşayan Suriyelilerin ortak endişesi. Çadır kamplarında da yetkililer, sığınmacıların fotoğrafının alınmaması için büyük çaba gösteriyor. Çadırkentlerin çevresini brandalarla çevreleyen yetkililer, görüntü alınmasının kamp sakinleri için büyük sorun olabileceğini belirtiyor. Suriyeliler, ifşa olmaları halinde geride bıraktıkları akrabalarına bir şey olmasından çok korkuyor. Güveçli köyündeki kampta kalan Suriyeliler, çadırkente girmeyi başaran Zaman muhabirine tek kelime konuşmuyor.

ORDU OPERASYONLARI GENİŞLETİYOR

Türkiye sınırına 20 km mesafedeki Cisr eş-Şuğur kasabasına hafta sonunda tank ve helikopter eşliğinde girerek kontrolü yeniden ele geçiren Suriye ordusunun, bölgedeki operasyonları genişlettiği bildirildi. Tankların, Cisr eş-Şuğur'dan kaçan silahlı kişileri yakalamak için Irak ve Türkiye sınırındaki bazı kasaba ve köylere doğru ilerlediği söyleniyor. Muhaliflere göre Suriye birlikleri dün Şam-Halep yolu üzerindeki Maarat el-Numan şehrine girerken doğudaki Der Zor kenti de abluka altına alınıyor. Bazı siyasi uzmanlara göre Suriye lideri Beşşar Esed bu operasyonlarla muhaliflerin, Libya'da olduğu gibi bir kenti tamamen ele geçirerek burayı üs haline getirmelerini önlemeye çalışıyor.

Salih Sarıkaya / Zaman169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret145430
Hava Durumu
Saat