• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Heniyye, Hamas'ın işgalciyle asla görüşmeyeceğini ve ilkeli duruşunu sürdüreceğini söyledi.

Başbakan İsmail Heniyye dün Gazze'de verdiği Cuma hutbesinde İslamî Direniş Hareketi (Hamas)'ın yekvücut olduğunu ve liderleri arasında bir ihtilaf bulunmadığını söyledi.

Dün (10 Haziran Cuma) hayatını kaybeden Hamas kurucularından Muhammed Hasan Şam'a'nın cenazesinin getirildiği Gazze'deki Ulu Camii'de Cuma hutbesi veren Başbakan Heniyye, Hamas liderleri arasında ihtilaf olduğuna dair basın yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, Hamas'ın tek yumruk olduğunu belirtti.

Hamas'ın, hükümetin ve Filistin meclisinin birlik ilkesine bağlı olduğunu belirten Başbakan Heniyye, Hamas'ın yalçın dağlar gibi durduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Hamas hareketi Siyonist işgal rejimiyle asla görüşmeyecektir. Siyonist işgal rejimine sadece direnişle karşılık verecek olan Hamas vahdet konusundaki ilkeli duruşunu da sürdürecektir."

Hamas kurucularından Hasan Şam'a'ya rahmet dileyen Heniyye, "Hamas liderlerinden Şam'a Arap dünyasını kasıp kavuran değişimi gördüğü gibi, Filistin halkına komplo kuran, Gazze'yi kuşatan, direnişi tasfiye etmek için düşmanla işbirliği yapan ve Gazze savaşına katılan tarafları da yakinen gördü" dedi.

Beyin kanaması geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan Hamas kurucularından Şam'a bugün sabah erken saatlerde hayata gözlerini yummuştu.

 

Avrupalı Yetkililer Hamas'ın Boykot Edilmesine Son Verilmesini İstedi

Birçok eski başkan, başbakan ve dışişleri bakanı Hamas'a yapılan boykota son verilmesini istedi.

24 eski yönetici ve bürokratın imzaladığı ve Almanya'nın Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yayınlanan ortak bildiride, Hamas'ın desteği olmadan İsrail ile kalıcı bir barış olamayacağı ifade edildi.

Bildiride Amerika ve Avrupa ülkelerine de çağrıda bulunularak, Ortadoğu'ya ilişkin politikalarını kökten değiştirmeleri talep edildi.

Açıklamada ayrıca şunlar iade edildi: "Eski başkan, başbakan, dışişleri bakanları ve barış aracıları olarak çatışmaya taraf olan herkesin iştiraki olmadan gerçek manada barışın sağlanamayacağını öğrendik... Gazze ve Batı Yaka arasında siyasi ve ekonomik açık gittikçe büyüyor. Yaşanabilir bir Filistin devleti için buradaki hayat şartları farklılık arz etmektedir. Bu durum da Amerika ve Avrupa Birliği'nin kurulacak yeni Filistin hükümetiyle diyaloga geçmesini zorunlu kılmaktadır."

 ***


278 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret155028
Hava Durumu
Saat