• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Baas güçlerine bağlı 120 kişinin öldüğü Suriye'nin Cisr eş Şuğur bölgesinde muhaliflere yönelik operasyon başladı. Halk katliam korkusuyla sınıra akın ediyor.

Suriye'nin Cisr eş Şuğur bölgesinde Baas güçleri muhaliflere yönelik operasyona başladı.

Şam yönetimi hafta başında Cisr eş Şuğur'da 120 askerin silahlı çetelerce öldürüldüğünü duyurmuştu. Suriye muhalefeti ise saldırının kendileri tarafından gerçekleştirildiğini yalanlamıştı.

AP ajansı, Suriye devlet televizyonuna dayandırdığı haberinde bölgeye çok sayıda asker ve tank gönderildiğini, bu yüzden de çok sayıda mültecinin Türkiye sınırına akın ettiğini kaydetti. Askerlere eşlik eden bir devlet televizyonu muhabiri de tankların kente girmeye hazır olduğunu bildirdi. Ordunun operasyonun başlama saatini ise 05.00 olarak açıkladığını aktardı.

Suriye devlet televizyonu, operasyonun amacının kenti "silahlı grupların elinden kurtarmak" olduğunu savundu. Kanal ayrıca belde halkının devletten kendilerini kurtarmalarını istediğini belirtti. Görgü tanıkları ise polislerin birbirlerine silah çevirdiklerini ve göstericilere ateş açmak istemeyen askerlerin üniformalarını çıkardıklarını bildiriyor.

Suriye'de Der'a kentinden başlayarak büyüyen ayaklanmalarda şimdiye kadar bin 300 dolayında kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

CİSR EŞ ŞUĞUR HALKI CEZALANDIRILIYOR

Suriye hükümetinin ülkenin kuzaybatısında Türkiye sınırı yakınındaki Cisr eş Şuğur kasabasının sakinlerini cezalandırdığı bildiriliyor.

BBC'nin temas kurduğu kasabalılar, hastaların devlet hastanelerinde tedavi edilmediklerini, öğrencilerin sınavlarına girmelerine izin verilmediğini söyledi.

Tank destekli askeri birlikler kasaba çevresinde konuşlandırıldı.

Kasabalarına saldırı düzenleneceğinden korkan yaklaşık 2700 Cisr eş Şuğurlu ise Türkiye'ye kaçmış durumda.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin söz verdiği reformları gerçekleştirme konusunda net adımlar atması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Yüksek Temsilcisi Navi Pillay ise Suriye hükümetini, halkına karşı savaş açmakla suçladı. 361 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat