• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail, Haziran ayının ikinci yarısında yola çıkmaya hazırlanan Gazze’ye yardım filosunun durdurulmasına yönelik tatbikat yapıyor. ABD de filonun durdurulması için baskıları arttırdı.

Gazze'ye insani yardım taşıyan özgürlük filosuna İsrail askerlerinin saldırısının üzerinden bir yıl geçti. Saldırının üzerinden bir yıl geçmişken Gazze'ye ikinci yardım filosu yola çıkmaya hazırlanıyor. Haziran ayının ikinci yarısında yola çıkması planlanan filoyu engellemek için İsrail tedbir almaya çalışırken, ABD de Türkiye üzerinde baskı kurmaya çalışıyor

İsrail'in Haaretz gazetesi İsrail Deniz Kuvvetleri'nin, filoya katılmayı planlayan çok sayıda geminin takviye gerektireceği varsayımıyla gemilere el koyma tatbikatları yaptığını yazdı. Haberde, açık istihbarat ve internet sitelerinden elde edilen istihbarat toplamanın da hazırlıklar kapsamında yer aldığı belirtildi.

Haberde İsrail Başbakanı Netenyahu'nun "diplomatik yolları tercih ederiz ancak Gazze ablukasını kırmaya çalışanlara karşı gerekirse güç de kullanabiliriz" sözleri de hatırlatıldı. Haaretz, İsrail savunma kaynaklarının, gemilere ve protestoculara güç kullanarak el koymanın dışında alternatifinin bulunmadığını söylediklerini de belirtti.

'KESKİN NİŞANCILAR ATEŞ AÇABİLİR' 

Gazeteye konuşan eski bir İsrailli güvenlik yetkilisi de gerekirse keskin nişancıların ateş edebileceğini, böylece İsrailli askerlerin yaşamlarının riske atılmayacağını söyledi.

İSRAİL: DURDURACAĞIZ 

İsrail Genelkurmay Başkanı Beni Gantz da filonun gelmesi halinde durdurulacağını belirtti.

"Gazze'de insani bir kriz yok" diyen Gantz, her gün gıda ürünleri ve diğer mallarla dolu yüzlerce kamyonun Gazze'ye girdiğini ifade etti; "İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze deniz ablukasını kırmaya yönelik her türlü girişimi durdurmaya çalışacaktır" dedi.

Uluslararası toplumun, bu deniz ablukasının geçerliliğini tanıdığını da öne süren Gantz, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un bir kaç gün önce, bu filoların cesaretlendirilmemesini isteyen sözlerini de hatırlattı.

Gazze Şeridi'ne planlanan yeni filoya da atıfta bulunan Gantz, filo organizatörlerinin Gazze'deki halka yardım etme arzusuyla gelmediklerini; İsrail'e karşı kin ve provokasyonu körüklemeye çalıştıklarını savundu.

ABD: KAYGILARIMIZI İLETTİK 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Gazze'ye ikinci yardım filosunun gönderilmesi planlarına dair kaygılarını Türkiye hükümetiyle paylaştıklarını söyledi. Toner, günlük basın brifinginde konuyla ilgili bir soru üzerine, "Türk hükümetiyle görüşüyoruz, istişare halindeyiz. Kaygılarımızı paylaştık" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, "demokratik hükümetlerin, vatandaşlarının Gazze'ye yeni bir filo göndermesini engelleyemeyeceği ve sivil toplum kuruluşları üzerinde tam kontrollerinin olmadığı" yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Toner, "Bu pek tabii doğru olabilir. Biliyorsunuz, bunlar bağımsız şekilde işleyen sivil toplum kuruluşları, ancak kaygımız şu; insanların hayatlarının riske atıldığı yeni bir durumu görmek istemiyoruz" diye konuştu.271 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret155029
Hava Durumu
Saat