• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Halkın reform taleplerine cevap vermesi için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i uyaran Türkiye, üç acil adım teklifinde bulundu.

Ankara, Müslüman Kardeşler'in hükümete alınmasını, yolsuzlukla mücadele kampanyası başlatılmasını ve güvenlik güçlerinin hesap verir hale getirilmesini istedi. Reformlar için henüz çok geç olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Esed, halkının kalbini kazanmak için en kısa sürede şok terapi uygulamalı." dedi.

Suriye'de halkın reform taleplerine Şam yönetimin sert tepki göstermesi uluslararası camia tarafından yakından izlenirken gözler bu ülkeyle yakın ilişkileri bulunan Türkiye'nin tavrına çevrilmiş durumda. New York Times (NYT) gazetesi Başbakan Erdoğan ve Bakan Davutoğlu ile görüşerek bu konuda kapsamlı bir analiz yayımladı. Gazeteye göre krizden çıkış için Ankara üç maddelik acil adım çağrısı yaptı. Buna göre, Müslüman Kardeşler'e iki bakanlığın verileceği ulusal diyalog sürecinin başlatılması, yolsuzlukla kapsamlı mücadele ve çoğu zaman keyfi hareket eden güvenlik güçlerinin hesap verebilir hale getirilmesi. Davutoğlu, Esed için "Şimdi, halkının kalbini kazanmak için ihtiyacı olduğu şey bir şok terapidir. Mümkün olan en kısa süre içinde." dedi. Bakana göre Esed reformlarda geciktiği için bundan sonraki adımların çok daha güçlü değişiklikler olması gerekiyor. Türkiye'nin, komşusundaki gelişmeler konusunda "bir hayli kaygılı ve kızgın" olduğunu söyleyen Erdoğan da Suriye'nin kendileri için "bir iç mesele" olduğunu anlattı. Gazete değerlendirmesinde son 10 yılda Türk ve Suriyeli yetkililerin aralarında "derin, bazen kişisel bir ilişki" oluşturduğunu hatırlattı. NYT, "Davutoğlu, son 8 yılda Suriye'yi 60'tan fazla kez ziyaret etti. Buna karşın, memleketini sadece 20 defa ziyaret ettiğini söylüyor." diyerek Suriye-Türkiye ilişkilerinin yoğunluğunu gösterdi. NYT, "Ancak Avrupalı ve Amerikalı yetkililer gibi, Türkiye'de de sanki hiç kimsenin (Suriye'de) bir geçişin nasıl müzakere edileceğine ilişkin net bir fikri yok." yorumunda bulundu.

ZAMAN169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132690
Hava Durumu
Saat