• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail eski Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Hamas’ın esir aldığı Siyonist asker Şalit’i kurtaramamanın hüznünü itiraf etti.

Hamas'ın elindeki esiri kurtaramadıkları için askeri kuvvetle bu işin çözülemeyeceğini kabullenmek gerektiğini itiraf eden Aşkenazi, İran için ise askeri seçeneğin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

İsrail eski Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Bar İlan Üniversitesinde, kendisine fahri doktora unvanının verildiği bir toplantıda yaptığı açıklamada, "Başarılı olamadım. Şalit'in bırakılmasını sağlamak için askeri kuvvet kullanamayacağımızı artık kabullenmemiz gerekiyor" dedi.

İŞGALCİ KOMUTANIN HAYALİ: ŞALİT'İ KURTARMAK!

"Hep bir helikopterin, içinde Gilad Şalit olduğu halde (Gazze Şeridi ile İsrail sınırındaki) Erez geçiş noktasına indiğini ve ailesini arayarak oğullarını kurtardığımız müjdesini vermeyi hayal ediyorum" diyen Aşkenazi, "Gelgelelim Hamas onu bulmamızı olanaksızlaştıran bir biçimde saklıyor. Nerede olduğunu bilmiyoruz." şeklinde konuştu.

"KURTARAMIYORSAK MAKUL BİR BEDEL ÖDEMELİYİZ!"

Aşkenazi, "Eğer biz onun serbest bırakılmasını sağlayacak bir askeri seçeneği bulamıyorsak, o halde serbest bırakılması için makul bir bedeli de ödememiz gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"İRAN'A ASKERÎ DARBE VURULMALI!"

Açıklamasında İran konusuna da değinen Aşkenazi, "Bir askeri seçeneği olasılıklar arasında tutmaya devam etmemiz gerektiği düşüncesindeyim." dedi.

İsrail'in İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin veremeyeceğini vurgulayan eski Genelkurmay Başkanı, İran'a bir darbe indirilmesi olasılığının uluslararası toplumu bu ülkeye karşı ekonomik yaptırımlar almaya yönelttiğine işaret etti ve bu önlemlerin İran'ın 2003 yılında nükleer programını askıya almasını sağladığını kaydetti.

"ORTADOĞU'NUN GÜNDEMİNİ İKİ ÜLKE BELİRLİYOR"

Aşkenazi şöyle devam etti:

"Ortadoğu'nun gündemi Arap dünyasının dışındaki iki ülke; İran ve Türkiye tarafından belirleniyor. İran olmadan Hamas ve Hizbullah bugün oldukları konumda olamazlardı. Dolayısıyla İsrail Silahlı Kuvvetleri İran sınavı için hazır olmalıdır. Kuşku yok ki askeri harekatın bedeli ağır olacaktır ama İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını önlemek için hiçbir çabadan kaçınmamız gerekiyor."

Aşkenazi, bugün İsrail ordusunun karşı karşıya bulunduğu en büyük zorluğun ise Hizbullah olduğunu belirtip, İsrail ordusu ile Hizbullah'ın karşı karşıya geldiği İkinci Lübnan Savaşı ile ilgili yöneltilen eleştirilere rağmen, savaşın ardından caydırıcılıklarının arttığını iddia etti.

Aşkenazi, Hizbullah'ın istemesi halinde, İsrail haritasının hemen hemen her noktasına çok sayıda roket atışı yapabileceğini, ancak asla Celile bölgesini ele geçiremeyeceğini de savundu.159 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret132482
Hava Durumu
Saat