• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısır’da İslami kesim, yarın yapılması istenen ikinci öfke cumasına, ardında başka niyetler yattığı gerekçesiyle katılmayı kabul etmedi.

Mısır'da devrik rejimin liderlerinin yargılanmasının geciktirilmiş olması bahanesiyle yapılması talep edilen 2. Öfke Cuması, İslami kesimden rağbet görmedi. Aksine Müslüman Kardeşler Cemaati, bu ayaklanmanın ne için gerçekleştirileceğini sorgulayarak, halkı fitneye düşmemesi konusunda uyarırken Selefi Davet Cemaati de bu gösterilerin sıradan vatandaşlara bazı siyasi isteklerin dayatılması için fırsat olarak kullanılmak istendiğine dikkat çekti.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Cemaati 'İkinci Öfke Cuması'na katılmayacağını açıkladı. Aynı şekilde Selefi Davet Cemaati de bu gösterilerin sıradan vatandaşlara bazı siyasi isteklerin dayatılması için fırsat olarak kullanılacağı gerekçesiyle katılım göstermeyeceğini bildirdi.

Müslüman Kardeşler Cemaati tarafından yayınlanan bildiride 'yapılması kararlaştırılan bu devrim ancak halka karşı bir devrimdir ya da halk ile silahlı kuvvetler ve yüksek komisyondaki komutanları arasında çatışma çıkarmak için gerçekleştirilmektedir.'

Fitne çıkarılmak isteniyor

Bildiride daha sonra şöyle devam edildi: 'Şu an öfke kime yöneltiliyor? Halk kime karşı ayaklandırılıyor? Halk baskıcı rejime karşı tüm oluşumlarıyla ayaklanmıştır. Allahu Teala da halkın çabalarını boşa çıkarttırmamıştır. Yüksek konsey önderliğinde silahlı kuvvetler halkın meşru taleplerine cevap verilmesinde ve devrimin korunmasında önemli bir rol oynamıştır. Aynı şekilde özgür seçimler yapıldıktan sonra yönetimin halka teslim edileceğini ilan ederek halkın iradesine inilmesini sağlamıştır.'

Müslüman Kardeşler cemaati bildirisinde, halka fitne sebebi olacak bu ve bunun gibi etkinliklere katılmama çağrısında bulundu.
Bildiride daha sonra şöyle devam edildi: Halk, anayasa değişikliği üzerine yapılan referandumda yeni bir anayasanın hazırlanması hakkında izlenmesini istediği yolu açıkça söylemiştir. Şu anda ülkenin güvenliğe kavuşması için tüm siyasi grupların seçimlere hazırlanmasının vakti gelmiştir.

Halka bir şeyler dayatılmaya çalışılıyor

Öte yandan Selefi Davet Cemaati de, bu etkinliklerin halka bazı siyasi taleplerin dayatılması için kullanılacağı gerekçesiyle Öfke Cuması etkinliklerine katılmayacağını açıkladı. Cemaat, aynı zamanda Mısır devriminin korunmasında Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin oynamış olduğu role de dikkat çekerek bu etkinlikleri doğru bulmadığını belirtti.

Mısır'da ulusçu bazı gruplar, eski rejimin yolsuzluk sembolü isimlerinin yargılanmasının geciktirildiği gerekçesiyle 27 Mayıs Cuma günü yeni bir Öfke Cuması düzenlenmesi, sivil bir başkanlık konseyi kurulması ve ülkede yeni bir anayasa kabul edilmeden seçimlerin yapılmaması çağrısında bulunmuştu. Bu ise anayasanın parlamento seçimlerinden sonra yapılmasını öngören ve halkın büyük çoğunluğunun 'evet' oyu kullandığı referandum sonuçlarına ters düşmektedir.

Haber: Ahmet Yılmaz / Timeturk181 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret132515
Hava Durumu
Saat