• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Netanyahu'nun, Amerikan Kongresi'ndeki konuşması tam 29 kez alkışlarla kesildi.

Netanyahu'nun, Amerikan Kongresi'ndeki konuşması tam 29 kez alkışlarla kesildi. İsrail meclisinde bile bu kadar alkış almayan Bibi, barış karşıtı konuşmasında Obama'nın "1967 sınırları" hatırlatmasına da sert cevap verdi. İki senatör de, 1967 sınırlarına dönmenin ABD'nin millî güvenliğine zarar vereceğini öngören bir kanun teklifi hazırlıyor.

-İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan Kongresi'nde ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu politikasını eleştiren sert ve imalı mesajlar verdi. Netanyahu'nun, "ev sahibi yokken" yaptığı kongre konuşması, tam 29 kez alkışlarla kesildi. Aralarında Obama'nın partisi Demokratların da olduğu Amerikalı senatör ve temsilcilerin çok iştahlı bir şekilde alkışladıkları Netanyahu, Kudüs'ün bölünmesini içeren hiçbir barış planını asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Obama'nın '1967 sınırları' hatırlatmasına bir cevap olarak algılanan bu sözler, İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin tanınmış yazarlarından Gideon Levy'nin de tepkisini çekti: "Ürdün nehri üstünde bir İsrail devleti... Alkış. Kudüs İsrail'in birleşik başkenti olarak kalmaya devam etmeli... Alkış. Acaba Amerika'nın seçilmiş temsilcileri 'mümkünün ölümünü' alkışladıklarının farkındalar mı?" Levy dün yayımlanan, "Netanyahu'nun konuşması, Amerikalıların ne verilirse almaya hazır olduklarını gösterdi" başlıklı yazısında, "yalan üstüne yalanlar ve illüzyon üstüne illüzyonlara doldurulmuş bir konuşma" olarak nitelediği hitap için, "Netanyahu'nun 'hayatının konuşması', barışın da bitişinin konuşması oldu." yorumunda bulundu.

El Kaide lideri Üsame bin Ladin'in öldürülmesiyle Amerikan kamuoyundaki popülerliğini bir derece artıran Obama'yı gelecek yıl zor bir başkanlık seçimi bekliyor. Demokrat Partililer, Florida, Ohio ve Pennsylvania gibi Yahudi oylarının önem taşıdığı bölgelerde destek almak zorunda. Ancak partinin liberal tabanı, İsrail'in daha fazla şey yapması gerektiği görüşünü taşıyor. Bu da parti içinde bölünme meydana getiriyor. Cumhuriyetçi Partililer Evanjelik seçmen ve şahinleri birleştiren İsrail destekçisi politikaları tercih ediyor. Gelecek yıl seçimde Cumhuriyetçi Parti içinden başkan adaylığı için yarışması beklenen Massachusetts'in eski valisi Mitt Romney, Obama'nın 1967 sınırları önerisiyle İsrail'i "otobüsün altına attığı" yorumunu yapmıştı. Bir başka Cumhuriyetçi aday, eski Minnesota Valisi Tim Pawlenty de, Obama'nın çok yanlış ve tehlikeli bir talepte bulunduğunu savunmuştu. Her ikisi de Demokrat Partili, Senato çoğunluk lideri Harry Reid ve Temsilciler Meclisi azınlık lideri Steny Hoyer de ABD Başkanı'nın, 1967 sınırlarına dönülmesi talebini reddetmiş ve Obama'nın, çok erken davrandığı ve fazla taviz verdiğini iddia etmişti.

Yahudi lobisinden, 20 yılda 97 milyon dolar

İsrail lobisi, Kongre ve Temsilciler Meclisi üzerindeki en etkili grupların başında geliyor. Resmî rakamlara göre 1990 yılından beri, İsrail lehinde lobi yapan grupların Kongre'deki adaylara yaptığı seçim kampanyası yardımı 97 milyon doları buluyor. Sadece Obama'nın göreve geldiği günden bu yana Kongre'de yapılan resmî lobi harcaması ise 8,6 milyon dolar. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu konuşmasında, barış için "Yahudilerin atalarının anayurt topraklarından bir kısmını" devretmeyi de içine alan, "acı tavizler vermeye hazır olduklarını" söyledi. Netanyahu, Filistinlilerin bu anlaşmazlığın bitmesinde isteksiz olduğunu iddia ederek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, halkının karşısına çıkıp "bir Yahudi devletini kabul ettiğini" söylemesi gerektiğini kaydetti. Netanyahu, 6 kelimeden oluşacak bu sözlerin tarihi değiştirebileceğini savundu.

İsrail Başbakanı'nın sözlerini "olumsuz" olarak nitelendiren Abbas ise Netanyahu'nun müzakereler yerine sorunlara kendisinin çözümler getirmeye çalıştığını öne sürdü. Abbas, eylül ayına kadar barış sürecinde bir gelişme olmaması halinde BM'ye başvuracaklarını söyledi. Bu arada iki senatörün, 1949 veya 1967 sınırlarına dönüş içeren her türlü teklifin "Amerikan milli güvenlik politikalarına aykırı olduğunu içeren" bir kanun teklifi vereceği açıklandı.

ZAMAN279 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat