• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

MAZLUMDER İstanbul Şubesi ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu Suriye halkının barışçı gösterilerini korkunç bir katliama imza atarak bastırmaya çalışan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Suriye Ordusunda görevli 58 üst düzey yetkili hakkında suç

 

 

Sultanahmet Adliyesi'nde yapılan suç duyurusunun savcılığa verilmesinden önce Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adına Osman Atalay hazırlanan ortak basın açıklaması metnini okudu. Atalay açıklamada "Suriye'de Cuma günleri öfke günü olarak adlandırılmakta ve en sert gösteriler ve gösterilere karşı sert müdahaleler bu günlerde yaşanmaktadır. 21 Mayısta, Cuma namazı sonrası gerçekleşen müdahalede yaşamını yitiren siviller için düzenlenen cenaze namazına güvenlik güçlerince ateş açılmış ve sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte ondan fazla kişi bu saldırıda yaşamını yitirmiştir. Böylelikle Suriye'de, ayaklanmaların ilk başladığı günden bu yana ölenlerin sayısı 900'ü aşmıştır" dedi. Atalay konuşmasının sonunda Türkiye Cumhuriyeti soruşturma makamlarınca Suriye'de gerçekleşen ağır suçlara karşı hareketsiz kalınmaması, mağdurların hak ve hukuklarının korunması gerektiğini belirtti.

Daha sonra bir konuşma yapan MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar ise Suriye'de yıllardır devam etmekte olan hukuksuzluklara artık bir son verilmesi gerektiğini ifade ederek "Suriyeli yetkililer hakkında soruşturma başlatılması ve Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına girmeleri halinde tutuklanmaları için yakalama emri çıkartılması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Çok sayıda Suriyelinin de katıldığı basın açıklamasında Suriyeli Dr. Hamdi Osmanoğlu da Arapça bir konuşma yaptı.

 166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret132482
Hava Durumu
Saat