• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Avrupa Birliği, Suriye'deki göstericilerin öldürülmesinden sorumlu tutulan Devlet Başkanı Beşşar Esed'e ve 9 üst düzey yardımcısına yaptırım uygulama kararı aldı.

Karar Esed ile birlikte dokuz üst düzey yardımcısına vize yasağı getirirken bu kişilerin malvarlıklarını da donduruyor.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları siyasi reformlar konusunda Suriye yönetimine somut takvim ve ulusal diyalog çağrısı yaptı. Ülkede siyasi reform isteyen halka şiddet uygulayan Suriye lideri Esed'e uluslararası baskı giderek artıyor. Polisin şiddet uygulaması sonucu ölen göstericilerin sayısının her geçen gün artması üzerine AB Suriye ile ilgili kararını yeniden gözden geçirdi.

İki hafta Suriyeli 13 üst düzey yöneticiye vize yasağı getiren ve malvarlıklarını donduran Brüksel, Almanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin karşı çıkmasıyla Beşar Esed'i listeye dahil etmemişti. Ancak şiddet olaylarının devamı üzerine AB dışişleri bakanları dün yeniden toplandı. AB, Suriye halkının taleplerinin karşılanmasını içeren siyasi reformlar konusunda somut takvim ve ulusal diyalog çağrısında bulundu. Ayrıca Esed ve yöneticilerine vize yasağı getirildi, mal varlıklarının dondurulmasına karar verildi.

Baştan beri Esed'i halkın haklı talepleri için reform yapmaya çağıran Ankara, Suriye liderinin geciktiği görüşünde. Halkın artık daha ciddi talepler ortaya koyduğunu düşünen Ankara, Esed'den bir an önce adım atmasını bekliyor. Ankara'ya göre ülkede değişim kaçınılmaz; Esed'e değişimden kaçamayacağı; ancak yönlendirebileceği telkininde bulunuluyor.

Ürdün'den Esed'e diyalog çağrısı

Yönetime karşı iki aydır protestoların devam ettiği Suriye'ye yönelik baskılar artıyor. ABD ve AB'nin yanı sıra Arap komşuları da Şam yönetimine muhalefet ile diyalogu tavsiye ediyor.

ABD'de bulunan Ürdün Kralı Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e halkıyla diyalog kurması çağrısında bulundu. ABC'ye mülakat veren Kral Abdullah, "Suriye'de istikrar ve sükunetin tesisi için Ürdün'ün nasıl yardım edebileceği konusunda birçok kez Beşşar Esed ile konuştum. Komutada Suriye Devlet Başkanı var. Beşşar'ın yüzünü halka dönüp, halkla diyalog içinde olması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Öte yandan, Kral Abdullah, İsrail ile Filistinlilerin yeniden çatışmaya girebileceğinden endişe ettiğini söyledi. Her 2,5 yılda bir, bir intifada ya da savaş olduğuna dikkati çeken Ürdün Kralı, "12 yıllık deneyimlerime dayanarak, İsrail-Filistin meselesini görmezden gelirsek bir şeyler patlayacağını söylüyorum." dedi. İsrail'in Hamas gibi örgütlerle barış görüşmelerine başlamayı reddetmesiyle ilgili olarak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Hamas'ın hükümette yer almayacağını açıkça belirttiğini söyleyen Kral Abdullah, "Zor kararları almak ve meseleyi kökünden çözmek için cesur liderlere ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Kaynak: ZAMAN249 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret155032
Hava Durumu
Saat