• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Başörtüsü düşmanı Kemalist Türkan Saylan’ın dizisi tutmadı, Sıra filminde: Medya uzunca bir süredir, hayatı boyunca mütedeyyin insanlara ve başörtülü öğrencilere karşı takındığı düşmanca tavırla dikkat çeken Türkan Saylan’ın yıldızını cilalıyor…

Türkan Saylan'ın ölüm döşeğinde başlayan cilalama çalışması; izlenmediği için yayından kaldırılan 'Türkan' dizisiyle tutmayınca, şimdi de aynı isimli sinema filmiyle sürdürülüyor.

Medya uzunca bir süredir, hayatı boyunca mütedeyyin insanlara ve başörtülü öğrencilere karşı takındığı düşmanca tavırla dikkat çeken Türkan Saylan'ın yıldızını cilalıyor... Saylan'ın ölüm döşeğinde başlayan cilalama çalışması; izlenmediği için yayından kaldırılan 'Türkan' dizisiyle tutmayınca, şimdi de aynı isimli sinema filmiyle sürdürülüyor.

Tek bir kalemden yürütülen 'yıldız cilalama' işlemi o derece başarısız ki, kültür-sanatın bir çok alanı ve bir çok mecrasının bu maksatla seferber edilmesine rağmen halen bir sonuç alınabilmiş, halen müteveffa Saylan halka sevdirilebilmiş değil... Çalışmayı yürütenler de bunun farkında olacaklar ki, 'yıldız cilalama' işlemini önce okura karşı yaptılar, sonra tiyatro izleyicisine karşı. Ardından gizliden gizliye Aydın Doğan'ı sponsor kıldılar kendilerine ve bir televizyon dizisiyle yaptılar bu işi. Anlaşılan hiç birinden istedikleri sonucu alamamış olacaklar ki, şimdi de beyazperdeye taşıdılar meramlarını... Yani parlamayan yıldızı cilalayarak halkı aldatma-kandırma işlemini!

 "Tek bir kalemden yürütülen" dedik, zira bütün yapımlar Ayşe Kulin'in kitabından uyarlanıyor. Saylan'ın çağdaş kadınlarından biri olarak tanıdığımız Kulin'in, Saylan'ın ölümünün hemen ardından kaleme aldığı 'Türkan, Tek ve Tek Başına' adlı kitaptan uyarlanan yapımların hiçbiri ciddi bir sonuç vermedi. 'Türkan', Kulin'in diğer kitaplarının satış rakamlarına yaklaşamazken, tiyatro oyunu da belli bir kesimin ötesine ulaşamadı. Televizyona uyarlanan dizi, kanalı çokça zarara uğratırken, 26 bölümden sonra yayından kaldırıldı. Tek kalemden yürütülen harekatın son meyvesi ise geçtiğimiz Cuma günü vizyona giren 'Türkan' filmi oldu. Filmin yapımcıları, Saylan'ın dindarlara yönelik hakaretlerinin tepki çekeceğinden korkmuş olmalılar ki, Saylan'ın hayatının yalnızca son günlerine yer vermişler. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, film büyük bir dava aşkıyla çekilmiş: Filmin oyuncularının oyunculukları karşılığında tek bir kuruş almamaları bir tarafa, filmin bütün geliri, verdiği bursla kendi çizgisine çekemediği başörtülü kızların bursunu kesen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne aktarılacakmış.

FAHRETTİN DEDE / YENİ AKİT333 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret158348
Hava Durumu
Saat