• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İçkili eğlence mekânlarına 18 yaşından küçüklerin girmesi yasak. Ancak gençler tekne turları düzenleyerek bu yasağı deliyor.

İstanbul'da 100'ün üzerinde öğrenci, 19 Mayıs tatilini fırsat bilerek internet üzerinden organize ettikleri içkili tekne partisinde buluştu. Herkese açık partiye katılan lise öğrencileri, içkinin dozunu kaçırınca, eğlence hastanede bitti. Alkol komasına giren gençlerden biri kaldırıldığı Taksim İlkyardım Hastanesi'nde yapılan müdahaleyle ölümden döndü.

Alkol ve uyuşturucu sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük sorunlarından biri. Alınan bütün önlemlere rağmen tüketim azalmıyor. Aksine her geçen yıl kullanım oranı daha da artıyor. Denetimlerin yetersiz olması da alkol ve sigara gibi zararlıların kullanım yaşının düşmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. İçkili eğlence mekanlarına 18 yaşından küçüklerin girmesi yasak. Ancak gençler bu yasağı delmenin yolunu bulmuş. Eğitim sezonunun da sonuna gelinmesi sebebiyle yıl sonu partileri düzenleyen liseli gençler, içkili mekanlara giremeyince çareyi tekne kiralamakta buluyor.

Kiralanan teknelerle denize açılan gençler, komaya girene kadar içki içiyor. Söz konusu partilerden biri geçtiğimiz cuma günü düzenlendi. İstanbul'daki özel ve devlet okullarında okuyan 100'ün üzerinde liseli, Facebook'tan organize ettikleri içkili tekne partisinde buluştu. 'Herkese açık' içkili partiye katılan öğrenciler, içkinin dozunu kaçırınca parti neredeyse bir felaketle sonuçlanıyordu. Parti, alkol komasına giren gencin ambulans ile hastaneye kaldırılmasıyla sona erdi. Taksim İlkyardım Hastanesi'nde tedavi altına alınan genç, yapılan müdahaleyle ölümden döndü. Teknelerle ilgili en büyük sorun hiçbir denetimin olmaması. Tekne sahipleri etkinliğin içeriğine karışmadıklarını, programa katılanların yaşının ve içki tüketiminin kendilerini ilgilendirmediğini söylüyor. Deniz polisi, Sahil Güvenlik gibi yetkili kuruluşlar sadece ihbar edildiğinde kontrol yapıyor.

TEKNELER SÜREKLİ DENETLENMELİ

Yeşilay Cemiyeti Başkanı avukat Muharrem Balcı, alkolün bütün kötülüklerin anası olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatıyor. Balcı, "Alkol insanın aklını başından alıyor. Sağlıklı düşünmesine engel oluyor. Aklını kullanamayan kişi, cinayet işliyor, hırsızlık yapıyor, insanlara zarar veriyor. Yetkililer, tıpkı sigarada olduğu gibi alkol sorununa da odaklanmalı. İlgili makamlar özellikle Boğaz'da içkili parti yapılmasına izin veren teknelere konuyla ilgili yaptırımları içeren bir yazı gönderip bu mekanları sıklıkla denetlemelidir." şeklinde konuştu. Aileyi Koruma ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gülenay Pınarbaşı ise gençlerin para kazanmak için 'yem' edildiğini anlatıyor. Pınarbaşı, internetin sağlıksız kullanılmasının büyük tehlike olduğunu aktarıyor.

REYHAN GÜL, FATİH SINAR / ZAMAN186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret132515
Hava Durumu
Saat