• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye’de rejim karşıtı ayaklanmalarda ölenlerin sayısının 900’ü aştığı bildirildi. Beşşar Esad yönetimindeki Suriye’de halk özgürlük mitingleri yaparken, mitinglerde katliamlar yapılıyor.

Suriye güvenlik güçlerinin cenaze töreninde halkın üzerine ateş açmasıyla bu ülkedeki ayaklanmaların başlamasından bugüne kadar öldürülenlerin sayısı 900'ü aştı.

Bu rakamlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da Arap Baharı olarak adlandırılan muhalif halk hareketlerinin düzenlendiği ülkeler arasında Suriye'nin, Libya'dan sonra en çok kişinin öldüğü ülke olduğu anlamına geliyor. Libya'da kesin rakamlar bilinmemekle birlikte muhalifler, Muammer Kaddafi güçlerinin "binlerce kişiyi" öldürdüğünü ileri sürüyor.

Mısır'da eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek'in devrildiği 18 günlük ayaklanma sırasında 846 kişi öldürüldü.

Arap Baharı ayaklanmalarının başladığı ve eski devlet başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin devrildiği Tunus'ta ise ölenlerin tahmini sayısı 219.

Yemen'de ise muhaliflere göre bu ülkede öldürülen protestocu sayısı 150'yi bulurken, Bahreyn ve Umman'da da çok sayıda muhalif öldürülmüştü.

Öte yandan, Suriye'nin Humus kentinde öldürülen göstericiler için önceki gün düzenlenen cenaze töreninde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölenlerin sayısının en az 6 olduğu öne sürüldü. Reuters'ın haberine göre, önde gelen insan hakları hukukçusu Razan Zaitouna, önceki gün öldürülen 10 göstericinin cenaze töreninin de kana bulandığını belirtti.

Ortadoğu'da akan kan, ülkelerin diktadör başkanlarının yönetimde kalması nedeniyle durmuyor. Suriye'de 900'ü aşkın olan ölü sayısı, Libya'da binleri gösteriyor. Mısır'da 18 günlük ayaklanma sırasına 846 kişinin öldüğü, Tunus'ta ise bu sayısının 219 olarak tahmin edildiği bildiriliyor. Yemen'de ise bu sayılar 150'yi bulurken, Bahreyn ve Umman'da da çok sayıda kişi öldürülmüştü. (Yeni Akit)159 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret132488
Hava Durumu
Saat