• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Daha önce minareleri yasaklayan İsviçre, bu defa peçeli çarşafın ülke genelinde kamuya açık yerlerde yasaklanması için kolları sıvadı.

İsviçre anayasasının "Konfederasyon ve Kantonlar, kendi kudretleri çerçevesinde, değişik dini toplumların üyeleri arasında toplumsal barışı tesis etmek için tedbirler alabilirler" şeklindeki 72. maddesi uyarınca Tessin Kantonu hükümetine sunulan 10 bin imzalık dilekçe ile Tessin kantonunda peçenin yasaklanma istemi oylanacak. Ancak 24 Mayısa kadar bu konuda herhangi bir itiraz gelmezse halk oylaması gerçekleşecektir.

Minare yasağı önecesinde olduğu gibi peçe yasağı öncesinde de İslam ile ilgili aynı yorumlar yapılıyor. Minare, burka ve peçe gibi görüntülerin din ile bir ilgisinin olmadığı, Kur'an'da veya başka bir İslami metinde zikredilmediği şeklindeki propagandalar ile özgürlükler kısıtlanmaya çalışılıyor.

Peçe, nisan ayında Fransa'da halk oylamasıyla yasaklanmıştı, bu olayın İsviçre'yi tetiklediği iddia edilirken bu yasaklama isteminin İsviçre'de diğer kantonlara da sıçrayabileceği konuşuluyor.

Tessin bölgesi daha önce minare yasağı için yapılan oylamada en yüksek oyun çıktığı ikinci kanton olmuştu. Oylamaya katılan seçmenlerin %57,5'i yasağın konulmasına evet derken, Tessin Kantonunda oylamaya katılanların %68,1'i yasağı desteklemişti.

Geçen yıl minarelerin yasaklanması için referandum yapılması konusunda kampanya yürüten milliyetçi İsviçre Halk Partisinin bile ülkede az kişinin kullandığı peçeli çarşafın yasaklanmasıyla ilgili bir yasağın amacını sorguladığı kaydediliyor.182 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret132515
Hava Durumu
Saat