• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin idam cezaları hakkında raporlar hazırlayıp insan haklarını ihlal ile suçlayan ABD, kendi ülkesinde ise Afrika kökenli insanları sessizce idam ediyor.

Amerika siyahları idam ediyor, dünyaya insan hakları edebiyatı yapıyor

İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin idam cezaları hakkında raporlar hazırlayıp insan haklarını ihlal ile suçlayan ABD, kendi ülkesinde ise Afrika kökenli insanları sessizce idam ediyor. Dün 38 yaşındaki Afrika kökenli Rodney Gray, ABD'deki Parchman Cezaevinde idam edildi. ABD ise, çok daha insafsız ve ağır suçlar gerekçesiyle idam edilen insanlar sebebiyle çeşitli ülkeleri suçlamaya devam ediyor.

BU YIL ABD DE İDAM EDİLEN 17. KİŞİ

Dün, ABD'nin Mississippi eyaletinde 1994'te 79 yaşında bir kadına tecavüz edip öldürmekten suçlu bulunarak idama mahkûm edilen mahkûmun cezası infaz edildi. Yetkililer, 38 yaşındaki siyah tenli ve Afrika kökenli Rodney Gray'in Parchman Cezaevinde idam edildiğini belirtti. Aynı cezaevinde 10 Mayıs'ta da bir mahkûmun cezası infaz edilmişti. Bu idam, yılbaşından bu yana ABD'de infaz edilen 17. idam cezası oldu.

ÇİFTE STANDART

Afrika kökenli Rodney Gray'in idam cezası, ABD'nin daha önce İran gibi ülkeleri idam cezaları nedeniyle kınamasını akıllara getirdi. Dünya kamuoyunda tartışılmayan ve gizlenmeye çalışılan bu çifte standart, İslam dünyasında büyük tepkilere sebeb oluyor. Bilindiği gibi bir süre önce İran'ın Sakine isimli bir kadın suçluyu idam etme kararı üzerine büyük tartışmalar yaşanmıştı. Benzer şekilde ABD, İran mahkemelerinin verdiği bütün idam kararlarını dünya kamuoyuna taşımaya devam ediyor ve İran'ı kınıyor. Bir süre önce de ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Rubin idamların insan hakları ihlali olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki diyalogu etkileyebileceğini ifade etmişti. ABD aynı şekilde cinayet davalarından hüküm giymiş insanların İran ya da Suudi Arabistan gibi ülkelerde cezalandırılmasını da dünyaya yanlış aksettiriyordu.

İRAN'A YÜKLENENLER ABD'YE SESSİZ

İran ve ABD arasında bir süre önce Sakine isimli kadın mahkûm üzerinden de büyük bir tartışma çıkmıştı. ABD, İran'ın Sakine'yi idam etmesine karşı çıkarken; kadın mahkûm Teresa Lewis'i, vücuduna zehirli iğne enjekte ederek idam etmişti. ABD'de cinayetten yargılanarak mahkûm edilen 41 yaşındaki Teresa Lewis, Virginia'da Greensville Islah Merkezi'nde idam edilmişti. Batılı ülkelerin, İran'da Sakine'nin idamına karşı çıkarken, ABD'nin bir kadını idamı konusunda ise çifte standart uyguladıkları kamuoyunda kısmen yer bulmuştu. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da İran'da idama çarptırılan Sakine Aştiyani'yi kullanarak İran'a karşı kampanya yürüten dünya medyasını, bu olayda suskun kalmakla suçlamıştı.

3300 kişi idam edilmeyi bekliyor, 1200 kişi idam edildi

Amerika'da idamı bekleyen 3 bin 200 erkek mahkûma karşın, 60 kadın idam edilmeyi bekliyor. İdam cezasının 1976 yılında yeniden yürürlüğe girmesinden bu yana, bin 215 erkek mahkûma karşın 11 kadın mahkûm idam edildi.

YENİ AKİT203 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret132489
Hava Durumu
Saat