• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Müslüman Kardeşler, 93 Hristiyan ile 978 kadının da kurucuları arasında bulunduğu Özgürlük ve Adalet Partisi için resmen müracaat etti.

Müslüman Kardeşler bu sabah saat 10'da Özgürlük ve Adalet Partisi'nin kurulması için Mısır makamlarına resmen müracaat etti. Partinin kurulması için gerekli evrakı, Müslüman Kardeşler İrşad Bürosu üyesi ve Parti'nin kurucularından Dr. Muhammed Saad Ketetni, Mısır Yüksek Mahkemesi Partiler Komisyonuna takdim etti.

25 Ocak Devrimi'nin ardından Mısır'da başlayan özgürlük ortamını değerlendirerek siyasete atılmak isteyen dini ve siyasi hareketler parti kurmak için gerekli çalışmaları başlatmıştı. Kulislerde 6 Nisan ve Kifaye gibi değişim hareketlerinin de parti kurma ihtimalinden söz ediliyor.

Mübarek döneminde yasaklı olan Müslüman Kardeşler Cemaati, ülkedeki en organize siyasi ve dini toplum kuruluşu olarak kabul ediliyor. Genel Mürşid Muhammed Bedii daha önce yapmış olduğu açıklamada, cemaatin Şura Meclisi'nin yönlendirmesi ve halkın istekleri doğrultusunda siyasi parti kurmayı kararlaştırdıklarını söylemişti.

Cemaatin ilgili kurumları tarafından parti ile ilgili yapılan çalışmanın sona ermesinin ardından müracaatın yapılması kararlaştırıldı. Müslüman Kardeşler yöneticileri, parti ile cemaati ayrı tutmayı hedefliyor. Cemaatin resmi sözcüsü Isam Aryan daha önce yapmış olduğu bir açıklamada, parti programını kabul eden herkesin partiye üye olabileceğini, partinin kapılarının Hıristiyanlar dahil herkese açık olduğunu söylemiş ve bazı Hıristiyanların, partinin kurulacağının ilan edilmesinin ardından üye olma niyetlerini kendilerine ilettiklerini söylemişti.

PARTİNİN KURUCULARINDAN 93'Ü HRİSTİYAN

Partinin toplam kurucu üye sayısı 8821 kişi. Kurucularından 978'inin kadın, 93'nün de Mısırlı Hristiyanlardan oluşuyor olması dikkat çekti. Partinin başkanının ise Muhammed Mursi olduğu açıklandı.


İhvan'ın kurduğu ilk partinin lideri Muhammed Mursi

Müslüman Kardeşler 1954'ten beri Mısır'da yasaklı bir örgüt olarak kabul ediliyordu. 1954 yılından bu yana sadece Enver Sedat döneminde kısa bir süre yasaklılığı kaldırılan Ihvan, 25 Ocak Devrimi'nin ardından özgür bir İslami ve siyasi hareket olarak faaliyette bulunuyor.

Özgürlük ve Adalet Partisi Müslüman Kardeşler tarafından kurulan ikinci parti olacak.

İlk partinin kuruluşu için, Müslüman Kardeşler'in yetmişli yıllarda öğrenci hareketleri liderlerinden oluşan bir grup 1996 yılında harekete geçmişti. 1996 yılında cemaatten ayrılarak, 'Vasat' adından bir parti kurmak için müracaat eden Ebu Ala Madi ve arkadaşlarının bu talebi Mısır yönetimi tarafından reddedilmişti. Vasat Partisi için 1998 ve 2004 yıllarındaki müracaatlar da reddedildi. Çünkü Mübarek yönetimi, cemaatten ayrılma ilanının bir danışıklı dövüş olduğunu düşünüyor ve Vasat'ın kurulmasını kendi siyasi geleceği açısından tehlikeli addediyordu.

25 Ocak Devrimi'nin ardından 19 Şubat 2011 tarihinde önceki kararın iptali için müracaat eden Ebu Ala Madi ve arkadaşlarının müracaatı kabul edildi ve Mübarek dönemindeki Partiler Komisyonu'nun kararı iptal edilerek, Yeni Vasat Partisi'nin kurulmasına izin verildi.

Müslüman Kardeşler tarafından kurulması gündeme gelen üçüncü parti ise Mısır Nahda Partisi. Mısır Cumhurbaşkanlığı için aday olacağını da açıklayan Abdulmünim Ebul Futuh'un Mısır Nahda Partisi adında bir parti kurması bekleniyor.

Ebul Futuh tarafından 19 Mart 2011 tarihinde yapılan bir açıklamada, cemaatin İrşad Bürosu üyeliğinden ayrılarak parti kurmayı kararlaştırdığı belirtildi. Ancak daha sonra Ebul Futuh bu açılamayı yalanlamış ve söylediklerinin yanlış anlaşıldığını ifade etmişti.

Müslüman Kardeşler'in Mısır cumhurbaşkanlığı için aday çıkarmayacağı şeklindeki açıklamasına rağmen, Ebul Futuh'un önümüzdeki seçimlerde Mısır Cumhurbaşkanlığı için aday olması bekleniyor. Bu hafta Mısır'da en fazla seyredilen televizyon programlardan birisi olan el Aşira Mesaen adlı programa katılan Ebul Futuh, cumhurbaşkanlığı için aday olacağını açıkladı.

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret132484
Hava Durumu
Saat