• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ülkesinin en yakın ve en güvenilir müttefikinin Çin olduğunu söyledi.

Çin'e dört günlük bir ziyaret düzenlemekte olan Gilani bu sözleri Amerika Birleşik Devletleri ile Pakistan ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde sarfetti.

Dün Pakistan'a giden ABD'li senatör John Kerry iki ülkenin ilişkilerini normalleştirme için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Çin ile Pakistan arasında Çin'in Hindistan'la rekabeti, Pakistan'ın da başta Keşmir olmak üzere Hindistan'la yaşadığı sorunlar nedeniyle de güçlü bir ittifak zemini var.

ABD Pakistan ilişkileri El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ABD'li özel bir birlik tarafından Abbuttabat kentinde öldürülmesinin ardından karşılıklı suçlamalarla gerilmişti.

Bu arada Pakistan sınırını geçen bir NATO helikopterinden ateş açılması üzerine iki Pakistan askerinin öldüğü bildiriliyor.

Bölgedeki bir istihbarat yetkilisi helikopterin Pakistan askerlerinin kurduğu bir kontrol noktasına ateş açtığını söyledi.

Afganistan'daki NATO güçlerinin bir yetkilisi böyle bir haber almadıklarını ancak soruşturmayı sürdürdüklerini söyledi.

Pakistan sınırı ötesinden gelen militanların Afganistan'ın doğusunda saldırılar düzenlediğini savunan Amerika Birleşik Devletleri'ne ait insansız hava araçları sık sık Pakistan sınırını geçip saldırılar düzenliyor.

Ancak bir helikopterin askeri bir kontrol noktasına ateş açmasının zaten gergin olan ilişkilere daha da zarar verebileceği bekleniyor.

BBC186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret132208
Hava Durumu
Saat