• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

TSK’nın kaymak tabakasının ebedi istirahatgâh olarak gördüğü, Sayıştay denetçilerinin nizamiyesinden kovulduğu Fenerbahçe Orduevi’nin elektrik faturaları dahi, ‘tesis zarar ediyor’ denilerek 1. Ordu Komutanlığı’na ayrılan resmi ödenekten karşılanmış.

Fenerbahçe Orduevi'ni 'Ali babanın çiftliği'ne çevirmişler. TSK'nın kaymak tabakasının ebedi istirahatgâh olarak gördüğü, Sayıştay denetçilerinin nizamiyeden kovulduğu Fenerbahçe Orduevi'nin elektrik faturaları dahi, 'tesis zarar ediyor' denilerek 1. Ordu Komutanlığı'na ayrılan resmi ödenekten karşılanmış. Zarar ettiği iddia edilen Fenerbahçe Orduevi'nin her ay 5 milyon Türk Lirası'ndan fazla gelir elde ettiği, bu paranın paşalara yapılan villa inşaatlarına ve hukuki yardım sandığına aktarıldığı belirtildi. Yapılan incelemede eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ'un tesis içerisinde yaptırdığı deniz manzaralı villaların ise Harekat Alarm İskan Tesisi adı altında inşa edildiği ifade ediliyor.

FATURALARI DAHİ 1. ORDU KOMUTANLIĞI'NA ÖDETMİŞLER

Geçtiğimiz yıl yasalaşan kanunla Sayıştay, sivil kurumlara ek olarak askeri kurumları da denetleme yetkisine kavuşmuştu. Ekim 2010'da orduevi defterleri ve eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un emriyle orduevi arazisine inşa edilen lüks konutları incelemek için 1. Ordu Komutanlığı'na bağlı Fenerbahçe Orduevi'ne giden Sayıştay denetçileri, nizamiyeden kovulmuştu. Bunun üzerine denetçiler, içeri alınmadıklarına dair tutanak hazırlayarak Ankara'nın yolunu tutmuştu. Yaşanan rezaletin nedenini Akit deşifre ediyor. Her türlü denetimden uzak rahat bir yaşam vadeden Fenerbahçe Orduevi'nin elektrik, su, doğalgaz faturaları dahil, her tülü giderinin 'tesis zarar ediyor' gerekçesiyle 1. Ordu Resmi Ödeneğinden karşılandığı ortaya çıktı.

GELİRİ 5 MİLYONA YAKIN OLMASINA RAĞMEN ZARAR GÖSTERİLİYOR

Sayıştay murakıplarının elde ettiği bilgiye göre Fenerbahçe Orduevi Müdürlüğü'nün bağış, personel aidatları ve işletme kârıyla aylık gelirinin 5 milyona kadar çıktığı, bu durumuyla İstanbul'daki tüm orduevi ve sosyal tesislerin toplam kârından daha fazla olduğu belirtildi. Buna rağmen 'orduevindeki komutan konutu', 'korumalı konutlar', 'ordu komutanının verdiği her türlü yemek masrafları', konutların 'ısınma', 'aydınlatma' ve 'elektrik su giderleri', 'korumalı konutların elektrik, doğalgaz ve su giderleri', 'konutlarda çalışan temizlikçi ve hizmetçilerin giderleri ve bilinmeyen birçok gider'in 1. Ordu Komutanlığı Resmi Ödeneğinden karşılandığı ifade edildi.

BALYOZ VE VİLLA MASRAFLARI MI KARŞILANIYOR?

Tesisten elde edilen gelirin 'nerede, kimler tarafından, ne şekilde kullanıldığı' bilgisine ulaşılamadığı ifade edilirken, bu durumun ortaya çıkarılması için istenen orduevi defterlerinin ise teftişe gönderilmediği vurgulandı. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre elde edilen gelirlerin örtülü ödenek olarak kontrolsüz yerlere harcanabilmesi için (komutanlara yardım edilmesi, avukatlık masrafları, konutlardaki keyfe keder tadilatlar vs.) kullanıldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un emriyle orduevinde emekli paşalar için yapılan 10 adet lüks konutun da Harekat Alarm İskan Tesisi adı altında yaptırıldığı belirtildi.

ZARAR ETTİĞİ BELGELENİRSE KARŞILANABİLİR

Orduevi ve gazino gibi sosyal tesislerin giderlerinin resmi ödenekten karşılanabilmesi için o tesisin zarar etmesi veya kâr etmediğini belgelemesi gerekiyor. Sayıştay murakıbınca orduevinin defterlerinin incelenmesi talebinin reddedilmesi sonucu Sayıştay Başkanlığı'nın 1. Ordu Maliye Başkanlığı'na istizan gönderdiği belirtilirken, 1. Ordu Maliye Başkanlığı'nın cevap yazısında ise 'Orduevleri ve gazinolar gibi sosyal tesislerin elektrik ve su giderlerinin ancak orduevi müdürlerinin ibraz edecekleri gelir gider bilançoları ile bu tutarı ödeyecek kadar gelirleri olmadığına dair yazılı beyanname istendiği' ifadesi yer aldı.

10 VİLLA 32 MİLYON LİRAYI BULUYOR

Vakit, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un emriyle orduevinde emekli paşalar için 10 adet lüks konut yaptırıldığını ortaya çıkarmıştı. Dairelerin maliyetinin 32 milyon TL'yi bulduğu, binanın da ruhsatsız olduğu belirtilmişti. Emekli paşalar için yaptırılan her biri 198 metrekarelik dairelerde (4+1+ebeveyn banyo+soyunma odası+kiler); porselen seramik, iroka parke, saten boya, kapı ve pencerelerde limba ağacından doğrama lüks ve ithal malzemelerin tercih edildiği kaydediliyor.

MURAT ALAN / YENİ AKİT781 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat