• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Siyonist İsrail ordusu, Lübnan ve Gazze sınırlarında, İsrail işgalini protesto eden Filistinlilerin üzerine ateş açtı. Olaylarda 20 kişi şehit oldu, yüzlerce kişi yaralandı.

 

İsrail ordusunun en kanlı saldırısı Suriye-İsrail sınırında yer alan Golan Tepeleri'nde gerçekleşti. Suriye'de yaşayan binlerce Filistinli mülteci sınıra doğru yürüyüşe geçtiği sırada, İsrail askerleri kitlenin üzerine ateş açtı. 6 kişinin katledildiği saldırıda onlarca kişi de yaralandı.

 

İsrail televizyonu ve Arap kanallarının sınırdaki olaylara ilişkin yayınladığı görüntülerde binlerce kişinin çitlere taş attığı, çitleri keserek İsrail topraklarına geçtiği görülüyor.

Golan tepelerinde yaşanan katliam İsrailli yetkililer tarafından da doğrulandı. Askeri bir yetkili, 2 kişinin sınırın İsrail tarafında, 4 kişinin ise Suriye tarafında öldüğünü söyledi.

 İsrailli yetkililer yaşanan olaylardan dolayı Suriye'yi suçladı. Siyonist ordu, Esad yönetiminin haftalardır devam eden gösteri ve ölümler nedeniyle Suriye üzerine yoğunlaşan dikkatleri başka bir yöne çekmeye çalıştığını ileri sürdü.

LÜBNAN SINIRINDA 10 ŞEHİT

Suriye sınırında bunlar yaşanırken, 45 kilometre ötedeki Lübnan-İsrail sınır noktasında da yine İsrail ordusunun saldırısı vardı.

Lübnan'da yaşayan binlerce Filistinli mülteci İsrail sınırına yürüdü. Maroun el-Rass köyünde toplanarak yürüyüşe geçen kitle "Geri dönüyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Kitlenin yürüyüşü sürerken sınırın diğer tarafındaki İsrail askerleri kalabalığın üzerine ateş açtı. Lübnanlı yetkililer, ateşte 10 Filistinlinin öldüğünü duyurdu. Saldırıda 110 kişi de yaralandı.

Olayların yaşandığı sınır noktasındaki gerilim sürüyor. Yüzlerce Lübnan askerinin yanı sıra, BM'ye bağlı askerler, çevik kuvvet polisleri ve Hizbullah'a bağlı savaşçılar çatışmaların yaşandığı bölgedeki bekleyişlerini sürdürüyor.

GAZZE SINIRINDA 4 ŞEHİT

İsrail ordusunun bir başka kanlı saldırısı Gazze'de yaşandı. Siyonist ordu, Erez sınır kapısına yürüyen ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bini aşkın kişinin üzerine ateş açtı. Kitlenin yürüyüşünü durdurmak için tanklardan da top atışı yapıldığı bildirildi.

Filistinli sağlık yetkilileri, saldırıda 4 kişinin öldüğünü, 150'den fazla kişinin yaralandığını duyurdu. Açıklamaya göre, şarapnel parçaları ve kurşunlarla yaralanan kişilerin arasında durumu kritik olanlar bulunuyor. Daha önceden Gazze'ye bir yürüyüş gerçekleştirileceği duyurulan Mısır'da ise beklenin aksine Nakba sakin geçti.

Mısır ordusu, yürüyüşü engellemek için El Ariş kentiyle Gazze sınırındaki Refah sınır kapısı arasında olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. İki nokta arasında tank ve zırhlı araç destekli 15 kontrol noktası oluşturan askerler, bölgede oturmayanların geçişine izin vermedi.

KUDÜS'TE ÇATIŞMALAR

Siyonist İsrail bütün işgal toprakları sınırlarında ordusunu alarma geçirirken, Kudüs'te Filistinlilerin başlattığı 3. İntifada gösterilerine gerçek mermiler ve göz yaşartıcı bombalarla saldırdı. İsrail askerlerine karşı taşlarla direnen birçok Filistinli yaralandı. Çok sayıda Filistinli de tutuklandı.177 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret132486
Hava Durumu
Saat