• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

ABD'nin Irak operasyonlarında perde arkasındaki güç olarak bilinen Blackwater güvenlik şirketinin Körfez'de gizli bir ordu kurduğu iddia edildi.

New York Times, Amerika'da hukuki sorunlar yaşamaya başlayan şirketin Abu Dabi veliaht prensi tarafından 800 kişilik bir ordu kurması için ülkeye davet edildiğini yazdı. Yabancı askerlerden oluşacak ordunun maliyetinin ise 529 milyon dolar olduğu belirtildi.

İşgal edildikten sonra Irak'ta gerçekleştirdiği gizli ve gayri meşru operasyonlarla tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Amerikan Blackwater güvenlik şirketinin Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) gizli bir ordu kurduğu öne sürüldü. Amerikan New York Times gazetesinde yeralan haberde, ABD'de yasal problemlerle karşılaşmaya başlayan Blackwater'ın BAE'yi oluşturan emirliklerden Abu Dabi'nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan tarafından 800 kişilik bir ordu kurması için ülkeye davet edildiği bildirildi. Gazete tarafından ele geçirilen belgelere dayandırılan habere göre paralı askerlerden oluşan 800 kişilik ordunun BAE'ye maliyeti 529 milyon dolar.

Tamamen yabancı askerlerden oluşacak gizli ordu, ülke içi ve dışı özel operasyonlarda, petrol boru hatlarının korunmasında ve muhtemel "terörist" eylemlere karşı kullanılacak. Geçtiğimiz kasımda inşaat işçileri olarak ülkeye giren paralı askerlerin ayrıca tüm Ortadoğu'yu etkisi altına alan muhtemel diktatörlük karşıtı gösterilerin bastırılmasında da kullanılacağı ifade ediliyor. Ancak bu tür bir yapılanmanın temel hedefinin ise İran olduğu öne sürülüyor. BAE'ye ait üç adayı kontrol altında tutan İran, bölge için en büyük tehdit olarak algılanıyor. Gazeteye göre çöldeki bir kampta eğitim gören paralı askerlerin önemli bir kısmı Kolombiyalı ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden.

Amerikan hükümetinden milyarlarca dolarlık ihale ve sipariş alan Blackwater, özellikle Ortadoğu'daki faaliyetleriyle sık sık gündeme gelmiş, artan tepkiler üzerine ismini Xe Services olarak değiştirmişti. Şirket Ürdün ve başka ülkelerde yabancı paralı askerleri eğitmek suçlamasıyla geçtiğimiz yıl 42 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Blackwater şirketine mensup 4 paralı asker, 2007'de 17 Iraklı askerin öldürülmesi suçlamasıyla halen yargılanıyor. Başında Erik Prince'in (41) bulunduğu şirketin hedefinin bu ve benzeri siparişleri alarak milyarlarca dolar kazanmak olduğu belirtiliyor. Şirketin faaliyetleri arasında nükleer tesisleri korumak ve siber güvenlik de bulunuyor. Ancak Prince'in en büyük hedefi, dünyadaki tüm kriz bölgelerine anında müdahale edebilecek bir mobil güç oluşturmak. Ancak şirketin yüz milyarlarca dolar kaynağı bulunan ve askerî yönden zayıf Körfez ülkelerinde çok daha fazla sipariş alma peşinde olduğu da ifade ediliyor.

Habere göre, şirketin başında bulunan Prince'in hiçbir anlaşmada imzası bulunmuyor. Ancak personeli onu Kingfish (Büyük Uskumru) takma adıyla biliyor. Ve Prince'in en önemli kuralı ise kiraladıkları paralı askerler dünyanın neresinden olursa olsun, ama yeter ki Müslüman olmasın. Çünkü bu askerler Müslümanları öldürmüyor. 800 kişilik ordu için kurulan ve kısaca R2 olarak adlandırılan şirketin yüzde 51 hissesi BAE'ye ait. Ve faaliyetin başlangıcı olarak da ilk ödemeler geçtiğimiz günlerde 21 milyon dolar olarak yapıldı.211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret132486
Hava Durumu
Saat