• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

15 Mayıs en-Nakba gününü '3. İntifada Günü' olarak ilan Ortadoğu devriminin öncüsü gençler, yarın tüm dünyada gösteriler düzenleyecek. İstanbul da yarın ayakta.

Bütün dünya İsrail'in Filistin topraklarını işgalini protesto için yarın Üçüncü İntifada için destek gösterileri yapılacak. 15 Mayıs en-Nekbe (Büyük Felaket) Günü dolayısıyla başlatılan 3. İntifadaya birçok yerde katılım bekleniyor. Ortadoğu devrimlerinin öncüsü gençler, Filistin de özgürlüğüne kavuşuncaya dek gösterilerine devam edeceğini belirtiyor.

Batı ülkelerinde de onlarca sivil toplum örgütünün üçüncü intifada için gösteri düzenleyeceği bildirildi. Lübnan, Mısır, Ürdün ve Mısır'dan on binlerce kişinin yarın Filistin sınırına yürüyeceği vurgulandı. Mısır'da milyonlarca kişinin yarın yine Tahrir Meydanı'nda toplanması bekleniyor.

Süreç, Mart başlarında Facebook'da Filistin topraklarında süregelen İsrail işgaline karşı "Üçüncü İntifada" sayfasının açılmasıyla başladı. Arap-Filistin gruplarınca kurulduğu söylenen sayfada başlangıç tarihi olarak, 1948'de kurulmaktaki İsrail devletine zemin hazırlamak için yüzlerce bin Filistinlinin evlerinden söküldüğü 15 Mayıs veriliyor.

İki hafta içerisinde sayfaya 230 bin üyenin katılımı, İsrailli yetkililerin California-merkezli sosyal-ağ sitesine şikâyet etmesine neden oldu. 29 Mart'ta Facebook, içeriğinin "şiddeti desteklediğini" iddia ederek sayfayı kaldırdığında, 500 bin üyeye ulaşmıştı.

Sayfanın kapatılması, "Akdeniz'den Ürdün Nehri'ne kadar Filistin'e özgürlük" ve BM Güvenlik Konseyi'nin 1948'deki 194 Numaralı kararına göre "Filistinli mültecilerin vatanlarına dönmesi" çağrıları yapan başka sayfaların kurulmasına neden oldu.

İSTANBUL DA GÖSTERİYE HAZIRLANIYOR

Kısa süre sonra Arapça "Üçüncü Filistin İntifadası" (www.3rdintifada.com) kuruldu ve içeriğinde hareket planı yer aldı. Site, Cuma ve Cumartesi (13-14 Mayıs), batılı başkentler dâhil dünya genelinde İsrail büyükelçilikleri ve konsoloslukları önünde "Süregelen Filistin işgaline ve evlerinden sürülen milyonlarca Filistinlinin dönüşünün engellenmesine karşı öfkenin ifade edilmesi için" barışçıl gösteriler yapılması çağrısında bulundu.

"Özgürlük Pazarı" olarak adlandırılan 15 Mayıs'ta site  "tarihi Filistin'e" doğru, Mısır, Suriye ve Lübnan'dan başlayan milyon-yürüyüş çağrısında bulundu. Ancak bu çağrı, İsrail'le tek diplomatik ilişkisi olan Arap devletleri Ürdün ile Mısır'daki İsrail büyükelçilikleri önünde gösteriler ile Suriye, Mısır ve Filistin bölgelerindeki İsrail sınırlarında eşgüdümlü yürüyüşlere küçültüldü.

İstanbul'da da 3. İntifada'ya destek için gösteri düzenlenecek. Yarın saat 14'de Levent Metro çıkışından İsrail konsolosluğuna yürünecek.

GÖSTERİNİN AMACI

Filistin'e Dönüş Yürüyüşü Komitesi yayınladığı bildiride, 15 Mayıs yürüyüşlerinin hedeflerini açıkladı. Bildiride, Siyonist rejimin 15 Mayıs 1948′de kuruluşundan bu yana Filistin halkının çektiği acılara dikkat çekilerek, Arap dünyasındaki halk hareketlerinin Filistin halkının yurtlarına dönme arzularını ateşlediği belirtildi.

Bildiride "Filistin halkı ve Filistin davasının bütün özgür kadın ve erkekler değişik ülkelerde 15 Mayıs 2001 yürüyüşünü desteklemekte, bu günde küresel bir devrim kendini gösterecektir" denilerek, "Mesirete'l Avde" adı altında düzenlenecek yürüyüşler ile ilgili şu bilgiler verildi:

"Lübnan'daki yürüyüşler Nekbe günü 15 Mayıs 2011 Pazar günü Filistin Lübnan sınırına doğru başlayacaktır. Filistinlilerin yanı sıra Lübnanlı birçok sivil toplum kuruluşu, politik partiler ve bağımsız insan hakları aktivistleri tarafından organize edilen bu yürüyüş, Siyonistlerin terör ve şiddetiyle 1948 yılında yurtlarından çıkartılan Filistinlerin yurtlarına dönüş haklarını ortaya koyacaktır. Halkın bu barışçıl yürüyüşüne Lübnan'daki değişik mülteci kamplarında bulunan binlerce Filistinli ve Lübnan'ın politik sahnesinde onları destekleyenler katılacaktır.

Bu yürüyüşün amacı şudur:

1- Filistin halkının vatanlarına, kendi mülklerine ve köylerine dönüş hakkını ortaya koymak. Bu yürüyüş aynı zamanda Filistin topraklarında kurulan bütün Siyonist yerleşimlerini reddetmektedir.

2- Filistin halkının dönüş hakkının tarihi, kutsal, yasal, insani ve politik bir hak olduğunu ortaya koymak.

3- Dönüş hakkının sabit, şartsız ve değiştirilemez bir hak olduğunu ve bu hakkın pazarlık konusu yapılamayacağını ortaya koymak.

4- Filistin'in denizden nehire kadar tamamının kurtuluşu için bütün yol ve yöntemlerle direnişin bir hak olduğu ortaya konulacaktır.

5- Filistin halkının birliği, ayrılık ve ihtilafların bir kenara bırakılarak Filistin bütünüyle kurtuluncaya kadar direniş etrafında birleşmeye verilen destek ortaya konulacaktır.

6- Bu yürüyüş, Filistin'in özgürlüğü için sürdürülen direniş için bir garanti olarak Arap halklarının özgürlüğüne olan desteğini gösterecektir."

Bildiride, Lübnan'daki yürüyüşün Mısır, Suriye ve Ürdün'deki yürüyüşlerle eş zamanlı olarak yapılacağı, aynı diğer ülkelerde de siyonist rejim elçilik ve konsolosluklarına yönelik eylem ve gösterilerin yapılacağı belirtildi.

4,5 MİLYON FİLİSTİNLİ MÜLTECİ

Nakba... Filistin topraklarının işgal edilerek 15 Mayıs 1948'ta İsrail devletini kurulmasına verilen adı. Tam olarak karşılamasa da Türkçeye 'felaket', 'yıkım' ya da 'facia' olarak çevriliyor. Nakba, bir halkın bilinçli olarak yıkımı, bilinçli olarak felakete uğratılması, bir ülkenin ve vatandaşlarının çok planlı bir biçimde yakılıp yıkılması demek. Arap aydını Konstantin Zureyk tarafından Ağustos 1948'te ortaya atılan Nakba, "sürmekte olan" olarak kullanıldı. Zira 500'den fazla Filistin köyünün haritadan silinmesi 1948'de değil, Siyonist işgali takip eden yıllar içerisinde gerçekleşti. 1880'lerde Filistinlileri topraklarından sürme mücadelesi Kasım 1947'de doruk noktasına ulaşarak devam etti. Öyle ki Siyonist güçler 14 Mayıs 1948'ten önce 700 bin Filistinliyi topraklarından sürdü. 1950'lerde ve 1967 sonrasında da yüz binlerce Filistinli topraklarından sürüldü.

1948 yılından bu yana Filistin topraklarının yüzde 78'i işgal edildi. Filistinlilerin en az yüzde 60'ı ya göç etmiş durumda ya da topraklarına uzakta bulunan mülteci kamplarında yaşıyor. Bugün 4 milyon 700 bin Filistin'in topraklarında uzakta yaşamak zorunda bırakılıyor. Sadece ağır çekim soykırımın yaşandığı Gazze'deki 1.5 milyon Filistinli kuşatma koşullarında hayatta kalmaya çalışıyorlar, yüz binlercesi İsrail tarafından hukuksuz bir şekilde tutuklanıyor veya öldürülüyor.179 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret132273
Hava Durumu
Saat