• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Metin Yüksel’in yakın arkadaşı gazeteci Mehmet Ali Tekin, ‘Direniş Yolunda Bir Şehid Metin Yüksel’ isimli kitabında, İhsan Barutçu’yu deşifre ediyor.

MHP'de kaset skandalıyla milletvekili adaylığından ve partideki görevinden istifa etmek zorunda kalan İhsan Barutçu'nun 'Akıncılar' grubunun lideri Metin Yüksel'i şehid eden grubun içerisinde yer aldığı ve 11 yıl hapis yattığı gündeme geldi.

Metin Yüksel'in yakın arkadaşı gazeteci Mehmet Ali Tekin, 'Direniş Yolunda Bir Şehid Metin Yüksel' isimli kitabında, İhsan Barutçu'yu deşifre ediyor. Tekin, "İhsan Barutçu bir zamanlar bizim sayemizde okuluna devam ediyordu. Sonra bize silah çekti" dedi.

"BARUTÇU, 'KALDIR ELLERİNİ MEHMET ALİ' DEDİ"

Mehmet Ali Tekin, Metin Yüksel'in 23 Şubat 1979 tarihinde Fatih Camii'nde Cuma Namazı çıkışında şehid edilmesiyle ilgili yazdığı kitapta; İhsan Barutçu ve Metin Yüksel'in şahadetiyle ilgili şunları söylüyor:

"...Cuma namazı çıkışında caminin avlusunda tek başına ilerleyen Metin'in (Metin Yüksel) bir grupla çatışması ihtimaline karşı daha önce kararlaştırdığımız şekilde hareket edeceğini sandım. Ama bizim üzerimizde silahımız yoktu. Niye böyle bir şey yapıyor diye düşündüm. Namazdan önce gelen ülkücü grup bir şey yapmasın diye Metin'in yanına doğru yürümeye başladım. Metin avluyu çevreleyen duvarın dibine kadar gidip, geriye dönerek bize doğru yürümeye başladı. Ali Bilir ve namazdan önce benim omuzlaştığım diğer kişi de Metin'e doğru yürüyordu. Ali Bilir kısa aralıklarla Metin'e 'Metin dur' diye üç defa bağırdı. Üçüncü bağırışından sonra Metin parkesinin cebinde olan sağ elini çıkararak 'Gelin konuşalım' dedi. Metin sözlerini bitirir bitirmez Ali Bilir ve yanındaki şahıs tabancalarını çekerek ateş etmeye başladılar. Ben olduğum yerde donup kaldım. Bu sırada Vakıflar Yurdu Karadeniz Blok kısmının yanından, dışarıya açılan ana kapıların olduğu bölgeden yirmi-yirmi beş kişilik ülkücü grubun 'Allahü Ekber' diyerek bağırdığını ve silah attığını duydum. Benim arkamda bulunan iki çınar ağacının arkasından iki kişi çıkarak bana 'Kaldır ellerini Mehmet Ali' dedi. Ellerim cebimde arkama döndüğümde İhsan Barutçu ve yanındaki bir kişinin bana silah doğrulttuğunu gördüm.

"BİZİM SAYEMİZDE OKULUNA DEVAM EDİYORDUN"

"Bir sene kadar önce Vefa Lisesi'nde okuyan öğrencilerimizi güvenli olması için okullarına biz götürüp getiriyorduk. Ülkücü görüşten öğrenciler okuldan kayıtlarını sildirmişlerdi. Sadece İhsan Barutçu isimli öğrenci devam ediyordu. O da 'Ben Akıncıyım' diyerek okula devam edebiliyordu. Bir iki kez sol görüşlü öğrenciler tarafından dövülmüştü. Daha sonra koruması kalmadığı için kaydını sildirmek zorunda kaldı. 'Daha dün bizim koruyuculuğumuzda okuluna gidiyordun, bugün bizim semtimizde bize silah çekiyorsun' dedim. İhsan Barutçu'da 'Fatih artık sizin değil, Fatih bundan sonra bizim olacak. Fazla konuşma kaldır ellerini' dedi. Ben 'Aslanım bende bir şey yok' dedim. İhsan bana yaklaştı, üzerimi aradı. İkisi birer koluma girerek kıble tarafındaki ana çıkışa yöneldik. O sırada Çarşamba tarafından gelen polislerin, 'Kanun namına teslim olun silahlarınızı atın' seslerini duyduk. Üçümüzde gayri ihtiyarı olarak geriye döndük. Polisler hem koşarak geliyor hem de ateş ediyorlardı. İkisi de beni bırakıp kaçmaya başladılar. Ben de polislerin kurşunlarından saklanmak için abdest alınan yere kadar sürünerek geldim. O sırada Dursun Özcan'ın, 'Metin' diye bağırdığını duydum ve kendime geldim. Kalkıp Metin'in yanına koştum. Metin kanlar içinde yatıyordu. Dört kişi dört tarafından kaldırıp taksiye götürdük. Yolda Metin'in nabzını kontrol ettim yoktu, kalbini dinledim atmıyordu. Taksi bizi Çapa ilk yardıma götürdü. Ameliyathaneye aldılar, iki doktor kontrol etti, daha sonra iki tane daha geldi. Kontrol ettiler hepsi de 'Ekst' dediler. Babası Muhterem Hocamız Sadrettin Yüksel, 'Metinim' diye feryat ediyordu, dayanamayıp dışarı çıktım. Bu sırada polisler gelip bizi karakola götürdü. 7 kişi ifade verdik."

HASAN BAŞAR / YENİ AKİT268 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret132486
Hava Durumu
Saat