• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısır'da Askeri Konsey, yürüyüş yapacak göstericilerin Süveyş Kanalı’ndan Sina’ya geçmesini engellemek için önlemler almaya başladı.

 

Mısır'da Filistinliler Nakbe yürüyüşü için hazırlanırken; ordu da yürüyüşü engellemek için hazırlık yapıyor.

Reuters haber ajansına göre Filistinlilere Nakbe yıldönümü nedeniyle yapılacak yürüyüşü iptal etme çağrısı yapan Mısır yönetimi isteklerine olumlu cevap verilmemesi üzerine önlemler almaya başladı.

Devrik lider Hüsnü Mübarek'ten sonra yönetimi devralan Askeri Konsey yürüyüş yapacak göstericilerin Süveyş Kanalı'ndan Sina'ya geçmesini engellemek için önlemler almaya başladı.

Mısır'da binlerce kişi ülkenin farklı kentlerinde Cuma namazı sonrası gösteri düzenleyerek Askeri Konsey'in Filistinlileri desteklemesini istedi.

Mübarek yönetiminde Mısır'ın İsrail ile ilişkilerine dikkat çeken göstericiler yeni yönetimin Filistinlilerden yana tavır almasını istiyor.

Mısır'ın Kahire, İskenderiye ve el Ariş kentlerinde gösteri düzenleyen protestocular 15 Mayıs'ta Gazze'ye düzenlenecek Nakbe yürüyüşü için çağrı yaptı.

İSRAİL'İN NAKBE HAZIRLIĞI

Yaklaşan Nakba (büyük felaket)'in yıldönümünde Mısır halkının Sina'ya yürüyüş yapma isteği, çatışmaların yeniden başlamasından korkan işgal ordusunun alarma geçmesine neden oldu.

İşgal ordusu tarafından yapılan açıklamada çatışma yaşanmasını engellemek için önümüzdeki Pazar günü dört tümenin daha işgal ordusuna katılacağı ifade edildi.

İsrail işgal ordusundan kaynaklar, Filistinli gençlerin facebook gibi sosyal paylaşım siteleri ile cep telefonlarına gönderdikleri mesajları önemsediklerini ve gereken tedbirleri aldıklarını ifade ettiler.

HİZBULLAH'TAN YÜRÜYÜŞ ÇAĞRISI

Hizbullah Ortadoğu'da  oluşan yeni dengeleri etkileyecek yeni bir eyleme hazırlanıyor. Filistin'e Geri Dönüş hareketi tarafından organize edilen etkinlikte, Lübnan'dan işgal altındaki topraklara yürüyüş kararı alındı.

Mrzine.monthlyreview sitesinden edinilen habere göre, Lübnan Hizbullah hareketi başta olmak üzere Filistin ve Lübnanlı sivil toplum hareketleri tarafından yapılan plan çerçevesinde Lübnan'dan işgal edilmiş Filistin topraklarına yürüyüş kararı alındı.

1948 senesinde İsrail işgali ile yerlerinden sürgün edilen binlerce Filistinlinin anısına 15 Mayıs'ta Nakba anısına  yapılacak yürüyüşle aynı anda Batı ülkelerindeki İsrail elçilikleri önünde de protesto gösterileri düzenlenecek. Yapılan açıklamada, bu eylemle Filistin sorununun Arap dünyasının merkezine çekilmesi hedefleniyor.

'Geri dönüş' konvoya Lübnan'ın farklı kentlerinden ve Filistin mülteci kamplarından gelen kişilerin katılması bekleniyor. Konvoy belirlenecek güzergâhlar üzerinden sınıra doğru hareket etmeyi hedefliyor.

Hizbullah'ın bu çıkışı ile bölgede etkinliği tehlikeye giren İran ve Hizbullah'ın bölgede oluşan dengelere müdahale olarak yorumlandı. Hizbullah böylece israi karşıtı dalgayı yeniden harekete geçirerek stratejik hamle yapmayı amaçlıyor. Bu durum Arap devrimleri çerçevesinde oluşan Amerikan etkisini kırmaya yönelik girişim olduğu belirtiliyor.

NAKBA

Filistinlilerin Nakba (Büyük Felaket) dediği, İsrail'in kuruluş yıldönümü  Filistinlilerin İsrail'in 1948 yılında kurulduğu tarihe atıfla felaket olarak niteledikleri olay. Nakba 700 binden fazla Filistinlinin 1948'de topraklarından sürülmesinin adı. Sözcük ilk olarak Arap aydını Konstantin Zureyk tarafından Ağustos 1948'de ortaya atıldı.

Zureyk, Nakba sözcüğünü 'sürmekte olan' olarak kullandı. Zira 500'den fazla Filistin köyünün yıkımı 1948'de değil, İsrail  işgali takip eden yıllar içerisinde gerçekleşti.

1880'lerde Filistinlileri topraklarından sürme mücadelesi Kasım 1947'de doruk noktasına ulaşarak devam etti. Öyle ki İsrail  güçler, 14 Mayıs 1948'ten önce 400 bin

Dünya Bülteni169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132690
Hava Durumu
Saat