• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İran'da Hamaney ile Ahmedinejad arasındaki gerginlik yeni bir aşama kazandı. Ahmedinejad, fesih yoluyla istemediği bakanları kabineden attı. Tepkiler yükseliyor.

İran'da kabine ile ilgili spekülasyonlar devam ediyor. İstihbarat bakanı ile ilgili krizin bir şekilde aşılmasından sonra, çeşitli bakanlıkların birleştirilmesi sonucu yeni bir kriz baş gösterdi. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkanlığında toplanan bakanlar kurulunun petrol bakanlığıyla enerji bakanlığının, refah bakanlığı ile sosyal güvenlik ve çalışma bakanlığının ve sanayi bakanlığı ile ticaret bakanlığının birleştirilmesi yönünde karar alması, İran'da yeni bir siyasi bunalımın yaşanmasına sebep oldu. Meclis başkanı Ali Laricani'nin yasadışı diye nitelediği hükümetin üç bakanlığı birleştirme kararı ile Petrol Bakanı Mesud Mirkazımı, Refah Bakanı Sadık Mahsuli ve Sanayi Bakanı Ali Ekber Mihrabiyan'ın kabine dışı kalacağı bildiriliyor.

FESİH YOLUYLA TASFİYE İDDİASI

İstihbarat Bakanı Haydar Müslihi'nin görevden alınmasının devrim lideri Ayetullah Hameney'in vetosuna takılması sebebiyle İran hükümetinin istemediği bakanları vetoya takılmadan azletmek için bakanlıkları birleştirme yöntemi geliştirdiği öne sürülürken üç bakanlığın birleştirilmesi sonucu kabine dışı kalacak olan petrol, sanayi ve refah bakanlarının Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın sağ kolu olarak nitelenen İsfendiyar Rahim Messai'yle sorunlu oldukları bildiriliyor.

AHMEDİNEJAD İLE LARİCANİ TARTIŞMASI BAŞLADI

İran meclis başkanı Ali Laricani, bakanlıkların meclis onayı olmadan birleştirilmesinin yasadışı olduğunu belirterek bakanlığı birleştirilen bakanların meclisten güvenoyu aldıklarını, bu sebeple de cumhurbaşkanının açık bir azil kararı söz konusu olmadıkça görevlerine devam etmek zorunda olduklarını söyledi. Ahmedinejad, bu açıklamaya çok sert çıktı. Ahmedinejad, "Laricani kendisini kanunun üzerinde mi görüyor, biz kanunların verdiği yetkiyi uyguladık, Laricani'nin memuru değiliz dedi. Ahmedinejad, meclis ve hükümet arasında anlaşmazlık olursa sorun Şuray-ı Nigehban'a gider, orda da hallolmazsa, konuyu Velayet-i Fakih (Hamaney) çözer." dedi.

AHMEDİNEJAD'I ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Ahmedinejad'ın Şuray-ı Nigehban'dan beklediği destek ise gelmedi. Tam tersine, şura başkanı Ayetullah Cenneti, Laricani'ye gönderdiği mektupta, hükümetin bakanlık birleştirmesinin yanlış ve kanunsuz olduğunu, bakanların, eski şekilde görevlerine devam etmeleri gerektiğini yazdı. Bu, Ahmedinejad için gerçekten sert bir darbe. Devletin Ahmedinejad'a karşı desteğinin bir gerekçesi.

Konu ile ilgili Devrim Muhafızları da adeta Ahmedinejad'a muhtıra verdi. Javan gazetesinde, Ahmedinejad'ın yanlış uygulamalar yaptığını ve dini lideri devamlı olarak günlük politik kavgaların içine çekmeye çalıştığı yazıldı. Ahmedinejad'ı yine zor günler bekliyor.

Recai Tebrizi / Dünya Bülteni / Tahran162 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret132208
Hava Durumu
Saat