• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Hamas'ın siyasi liderlerinden Mahmud Zahar, 1967 sınırını kabule hazır olduklarını, ancak İsrail’i tanımayacaklarını söyledi.

Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketinin önde gelen siyasi liderlerinden Mahmud Zahar, Hamas hareketinin, 1967 sınırları üzerinde bir Filistin devletini kabul etmeye hazır olduğunu belirtti, ancak İsrail'i asla tanımayacaklarını yineledi.

"İsrail'i Tanımak Tüm Filistin'i Kurtarma İdealine Aykırı"

Zahar, Filistin yerel haber ajanslarından Ma'an'ın radyosuna yaptığı açıklamada, Hamas'ın İsrail'i tanımasının, örgütün "tüm Filistin topraklarını kurtarma" amacına aykırı olduğunu vurgulayarak, İsrail'i tanımanın, gelecek nesillerin Filistin topraklarının kurtuluşunu sağlama haklarını iptal etmek anlamına geldiğini ifade etti.

Örgütün daha önce "nehirden (Ürdün nehri) denize (Akdeniz) kadar uzanan topraklar üzerinde bir Filistin devleti kurulması" yolundaki hedefini hatırlatan Ma'an, Zahar'ın ilk kez 1967 sınırlarıyla bir Filistin devletini kabule hazır olduklarını söylemesinin önemine dikkati çekti.

Ancak Zahar, bu devletin kuruluşu için gelecek Eylül ayına umut bağlamaktan yana olmadığını da vurguladı. Zahar, geçmişte de buna benzer sözler verildiğini ve bunların yerine gelmediğini hatırlattı.

"Ateşkes Barış Anlamına Gelmiyor!"

ABD'nin eski Başkanı George Bush döneminde de bu tür sözler verildiğini ve Filistin devleti için tarih belirtildiğini anımsatan Zahar, "Bu devletin bileşenleri ne olacak? Devlet, hangi topraklar üzerinde kurulacak? Bu devletin vatandaşları sadece Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndekiler mi olacak, diasporadaki 5 milyon Filistinlinin kaderi ne olacak?" sorularını yöneltti ve İsrail'le bir ateşkes konusunda ise Hamas'ın geçen dönem diğer gruplarla birlikte varılan ve şimdi yeni El Fetihli partnerleriyle ortaklaşa alınan karar doğrultusunda ateşkese uyacağını kaydetti, ancak ateşkesin barış demek olmadığını, sadece direniş programının bir parçası olduğunu ifade etti.

"Abbas'ın Gazze Ziyareti Şimdilik Zor"

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre Zahar, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın planladığı Gazze ziyaretinin ise şimdilik zor olduğunu söyledi.

El Fetih ile Hamas arasında anlaşmaya gidilmesine rağmen, yıllardır süren iç bölünmeden kaynaklanan sorunlara dikkat çeken Zahar, büyük aşiretler ve aileler arasındaki toplumsal uzlaşmayı sağlamak için bunun üzerinde çalışmak ve düzenlemelere gitmek gerektiğini kaydetti.

Zahar ayrıca, eski güvenlik birimleri başkanlarının da Gazze'ye dönüşlerinin veya El Fetih'in 2007 ortalarında kapatılan kurumlarının yeniden açılmasının da şimdiki durumda zor gözüktüğünü söyledi.

El Fetih'in önde gelen isimlerinden Nebil Şaat ise kurulması öngörülen yeni ulusal birlik hükümetinin başbakanının henüz belli olmamasına rağmen, yeni hükümetin 10 gün içinde kurulabileceğini belirtti.191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret132487
Hava Durumu
Saat