• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Baas Rejimi Muhaliflere Karşı Sertleşiyor

Ordunun göstericilere karşı sert önlemler aldığı ülkede başkent Şam, Humus ve Banyas şehirleri ile güneydeki Dera civarındaki köylerde yüzlerce kişinin gözaltına alındığı söyleniyor. Şiddet olaylarını kınayan AB ise Suriye'ye silah ambargosu koydu.

Arap dünyasını sarsan isyan dalgasından etkilenen Suriye'de rejim karşıtı gösteriler sekizinci haftaya girdi. Uluslararası toplumun çağrılarına rağmen Suriye yönetimi, protestoları güç kullanarak bastırmaya kararlı gözüküyor. Güvenlik güçlerinin ülke genelinde ev ev baskın düzenleyerek, yüzlerce kişiyi daha gözaltına aldığı belirtiliyor. Suriye insan hakları örgütünün yöneticisi Rami Abdülrahman, gözaltıların, protestoların düzenleyicilerine ve katılımcıların tümüne yönelik olduğunu kaydetti. Abdülrahman dünkü baskınların ağırlıklı olarak, ülkenin orta kesimlerindeki Humus, kıyı kenti Banyas, başkent Şam'ın bazı banliyöleri ile güneydeki Dera kentinin köylerinde yoğunlaştığını söyledi. Sadece Banyas'ta cumartesi gününden bu yana 500 kişinin tutuklandığı iddia ediliyor. Su, elektrik ve telefon iletişiminin kesik olduğu şehri dış dünyadan tecrit etmek için kentteki internet bağlantı malzemesi satan dükkân ve mağaza sahiplerinin de gözaltına alındığı kaydediliyor.

Görgü tanıklarına göre son haftalarda askerler, gösterilerin çıkış noktası güneydeki Dera kasabasında 11 gündüz operasyonu düzenledi. Operasyonlarda 80'den fazla kişi öldü. Dün de tankların desteklediği birliklerin Dera yakınlarındaki bazı köylere girdiği bildirildi. Askerlerin İnhil, Dael, Casim, Sanameyn ve Nava'ya girmesiyle şiddetli silah sesleri duyulduğu ifade edildi. Dün silah seslerinin yükseldiği bir diğer bölge de başkent Şam'dı. Şam'ın dış kesimlerindeki Muazamiye bölgesinden yoğun silah sesleri geldiği bildiriliyor. Çıkan olaylarda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Ülkede 18 Mart'ta alevlenen protestoların ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, nisan ayında 48 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal yasasını kaldırmıştı. Ancak bu adımı samimi bulmayan muhaliflerin rejimin istifa etmesinde ısrar etmesi üzerine Şam yönetimi, protestoları bastırmak için tankları ve askerî birlikleri devreye sokmuştu. Sivil toplum kuruluşlarına göre, ülkede isyan hareketinin başlamasından bu yana 800 kişi öldürüldü ve en az 8 bin kişi tutuklandı.

ZAMAN300 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret155029
Hava Durumu
Saat