• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

2. Özgürlük Filosu'nu düzenleyen dünyanın farklı ülkelerinden 22 STK, Fransa'nın Paris şehrinde bir araya geldi.

Özgürlük FilosuII'yi organize eden dünyanın çeşitlik ülkelerinden temsilciler Paris'te bir araya geldi. Türkiye'den İHH İnsani Yardım Vakfı'nı temsilen toplantıya yönetim kurulu üyesi Hüseyin Oruç katıldı. Yapılan toplantıda çeşitli kararlar alındı. Filo, Haziran'ın 3. haftası Avrupa'nın çeşitli limanlarından hareket ederek yola çıkacak.

Toplantıda alınan karar metnini ilginize sunuyoruz:

Özgürlük Filosu II uluslararası yürütme komitesi filonun Gazze'ye öngörülen hareketinden birkaç hafta önce Paris'teki planlama toplantısını tamamlamıştır.

Özgürlük Filosu II Haziran'ın 3. haftası Marsilya'nın da aralarında olduğu Avrupa'nın çeşitli limanlarından hareket edecektir. En son bir İsviçre- Alman gemisinin de filoya dahil olduğunu memnuniyetle bildiririz. Temmuz 2010'da Almanya Federal Meclisi Gazze'deki İsrail ablukasının sona ermesini talep eden bir önerge geçirmişti.

Bazı başka ülkelerin meclisleri de benzer çağrılarda bulundular. İsrail'in 2010 yılında gerçekleştirdiği filo saldırısını araştıran BM Gerçekleri Araştırma Komitesi saldırının hukuksuz olduğu sonucuna vardı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi de İsrail'i Gazze üzerindeki gayrimeşru ablukasını sonlandırmaya davet etti.

Fakat, İsrail hala uluslararası hukuku ve uluslararası kamuoyunun taleplerini göz ardı etmeye devam ediyor. Uluslar arası hukuku icra etmek ve Filistin halkının haklarını savunmak için güçlü bir diplomatik girişim yapılmadan, İsrail'in cezasızlığını sona erdirmek için filo Gazze'ye hareket etmeli ve diğer uluslar arası girişimler gerçekleştirilmelidir.

Yeni Mısır Hükümeti'nin Refah Sınır Kapısı'nı Filistinlilerin geçişine açmasından ötürü son derece mutluyuz. Fakat aynen Mısırlıların Tahrir Meydanı'nı eski rejimin devrilmesi haricinde hiçbir durumda terk etmemeleri gibi, biz de İsrail'in Gazze üzerindeki hukuksuz ablukasını kaldırması ve Filistin işgalinin tamamen sona erdirmesi haricinde hiçbir seçeneğe razı olmamalıyız.

Bir hafta içinde, Filistinliler Nakba'nın ve Filistin halkının yurtlarından edilmesinin 63. yıldönümünü idrak edecekler. Gelecek ay, İsrail'in Batı Şeria, Gazze ve Kudüs'ü işgale başlamasının 44. yıldönümü olacak. Ve Temmuz ayında Gazze'nin sımsıkı kapatılmasının 44. yıldönümü olacak. Artık sorulması gereken soru neden ablukayı kırmak için yola çıktığımız değil, neden uluslar arası toplumun harekete geçmek için bu kadar geç kaldığıdır. Bütün dünya halklarını ve devletlerini uluslar arası hukuku gözetemeye ve Özgürlük Filosu'nu desteklemeye davet ediyoruz.

Yarın, yürütme komitesi üyeleri Avrupa Parlamentosu üyeleriyle buluşmak, organizasyonun ayrıntıları ve onların aktif desteği konusunda görüşmek için Strasbourg'a hareket edecekler. Şu andan itibaren filo hareket edinceye kadar, filonun katılımcıları İsrail'in Gazze üzerindeki hukuksuz ablukasını sona erdirmeyi amaçlayan bu küresel sivil eyleme destek kazanmak amacıyla kendi hükümet yetkilileri, BM ve diğer uluslar arası örgütlerle görüşecekler.

Özgürlük Filosu II151 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret132511
Hava Durumu
Saat