• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye hakkında dengeli bir siyasi söylem kurmaya dikkat eden İhvan merkez yönetiminin bildirisi, ABD-İsrail çıkarlarına hizmet edilmeden meşru muhalefetin nasıl yapılacağına dair ipuçları taşıyor.

Bülent Şahin Erdeğer / HAKSÖZ-HABER

 

Söz konusu bildiride şu ifadelere yer verildi: 

 

"1990'ların sonlarında Doğu Avrupa'da baştanbaşa özgürlük, insanlık onuru ve sosyal adalet rüzgârları estiğinde, halklar kendilerini onlarca yıl ezen zorbalara karşı ayaklanmış, sonunda tekrardan onurlarını kazanıp toplumlarının üretken bireyleri haline gelmişti.

Uzun yıllar Arapların da yozlaşmış ve zorba rejimlere karşı ayağa kalkmasını, Tunus ve Mısır'da olduğu gibi bu rejimlerin bir bir düşmesini bekledik. Bununla birlikte Libya ve Yemen'deki rejimler kendi mukadder sonlarına karşı direnmeyi, masum ve silahsız göstericilere karşı soykırım suçu işlemeyi sürdürüyorlar. Ancak devrimci halklar muzaffer olacaktır. Şimdi Mısır'da ve Arap dünyasında olanlar bir devrin sonunu göstermekte, yeni bir özgürlük ve demokrasi dönemini müjdelemektedir.

BAŞARILI YÖNETİM NASIL OLUR?

Başarılı ve sağlam bir demokrasi, gücünü ve hukukî meşruiyetini halktan alır. Böylesi yönetimler adalet, eşitlik, halkın haklarına saygı, onların beklentilerini karşılama, demokrasinin temel prensiplerinin gelişimini taahhüt etme, hukuk devleti, insan haklarının korunması, yargı bağımsızlığı, vatandaşlar arasında eşitlik, güçler ayrılığı, siyasi çoğulculuk ve yozlaşmayla mücadeleye düşkün yönetimlerdir. Böylelikle bu yönetimler hiçbir korku olmaksızın halkın güvenini kazanırlar.

İHVAN, SURİYE DIŞ POLİTİKASINI TAKDİR ETMEKTEDİR

Müslüman Kardeşler direnişin bir yapıtaşı olarak Siyonistlerin hazırladığı ABD'nin uygulamaya koyduğu Büyük Ortadoğu Projesi'ne karşı Suriye'nin duruşunu, Filistin'in özgürlüğü için Filistinlilerin haklarının arkasında durmasını, silahlı direnişe destek vermesini, Filistin direniş örgütlerini, Filistinlilerin ve Lübnanlıların yasal haklarını kucaklamasını takdir etmektedir.

İHVÂN, SURİYE HALKININ ÖZGÜRLÜK TALEPLERİNİ DESTEKLEMEKTEDİR

Müslüman Kardeşler, Suriye halkının bağımsız ve güvenli bir ülkede, özgür ve onurlu bir hayat sürme, İslam ve uluslar arası anlaşmalara bağlı hukuk, adalet dayalı bir çağdaş bir yönetim altında yaşama hakkına tam destek vermektedir. Biz aynı zamanda barışçıl gösteri yapan silahsız sivillere yönelik terör saldırılarını bütünüyle reddediyor, Suriyelilerin bir damla kanının dökülmesini kınıyoruz.

Suriye'nin birliği noktasında derin kaygılarımızdan dolayı, Müslüman Kardeşler, Suriye yönetimine acilen ülke genelinde bir uzlaşmayı gerçekleştirmesi, halkın özgürlük, adalet beklentilerini karşılamasını, devlet destekli politik şiddete son vermesi, kendi halkına ve camilere karşı suç işleyenler hakkında soruşturma açması, olağanüstü tüm kanunları, özellikle de ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırması çağrısında bulunuyoruz.

SURİYE'DEKİ BUNALIM ABD İSTİSMARINA DÖNÜŞMEDEN SON BULMALI

Müslüman Kardeşler olarak, Suriye'de ortaya çıkan trajik olaylar bahane gösterilerek, ABD'nin dayatmaları ile BM kararları çıkarılmaması konusunda uyarıyoruz. Kriz sebebiyle, Suriye'nin dış müdahaleye açılmasını, özellikle de sivilleri koruma bahanesiyle Suriye ordusunun Siyonizm karşısında zayıflatılmasını da kabul etmiyoruz.

Merkezi Mısır'da bulunan İhvan-ı Muslimin (Müslüman Kardeşler) Örgütünün resmi sitesi ikhwanweb'de "Müslüman Kardeşler'in Suriye'deki Hadiseler Üzerine Beyanatı" başlığı altında yayınlanan bildiri Suriye olayları konusunda İhvan'ın genel merkezinin siyasi bakışını ortaya koydu. Yıllardır İhvân'a üye olmanın idam cezasıyla cezalandırıldığı Suriye hakkında dengeli bir siyasi söylem kurmaya dikkat eden İhvân merkez yönetiminin bildirisi, ABD-İsrail çıkarlarına hizmet edilmeden meşru muhalefetin nasıl yapılacağına dair ipuçları taşıyor. ARAP DÜNYASINDA YENİ ÖZGÜRLÜK DÖNEMİ 


178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret132489
Hava Durumu
Saat