• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye ordusunun başkent Şam'ın batısında yer alan banliyö semti Muadhamiye'yi kordon altına aldığı ve yoğun çatışma seslerinin duyulduğu bildirildi.

Suriye ordusunun başkent Şam'ın batısında yer alan banliyö semti Muadhamiye'yi kordon altına aldığı ve yoğun çatışma seslerinin duyulduğu bildiriliyor.

Reform yanlısı eylemcilerin internet sitelerinde, banliyö semti üzerine dumanların yükseldiği, ayrıca elektrik ve iletişim hatlarının kesildiği yazılı.

Şam'ın yanısıra Suriye güvenlik güçleri başkentin kuzeyinde yer alan Hums, güneyde Dera ve sahil kenti Banyas'ta da hükümet karşıtı protestoları bastırmaya çalışıyor.

BBC'deki habere göre Suriyeli yetkililer, üç kent ve çevresindeki olaylarda altı güvenlik görevlisinin öldüğünü iddia etti. Protestoculara karşı uygulanan şiddet nedeniyle ise şu ana kadar tüm Suriye'de yüzlerce kişi katledildi.

Pazar günü Hums kentinden gelen silahlı çatışma haberlerinde, ölenler arasında 12 yaşında bir çocuğun da olduğu bildirildi.

Hums'ta tanklarla destekli askerlerin cumartesi gecesinden beri evlere baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı söyleniyor.

Suriye devlet televizyonu ayrıca, silahlı kişilerin Hums yakınlarında yola pusu kurarak bir minibüsteki 10 işçiyi öldürdüklerini bildirdi.

Yabancı gazetecilerin giriş yapması yasaklanan Suriye'den gelen haberlerin bağımsız kaynaklarca doğrulanması zor.

Cumhurbaşkanı Esed karşıtı eylemciler, yüzlerce kişinin gözaltına alındığını söylüyor.

Gösterilerin bilançosu

Suriye'de yedi hafta önce başlayan protestolarda şimdiye kadar en az 500 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Bu rakamı daha çok veren kaynaklar da var.

Eylemlerde toplam 2500 kişinin de gözaltına alındığı öne sürülüyor.

Protestocular, daha fazla siyasi ve sosyal özgürlük talep ediyor, kimi gruplar ise Esed rejiminin sona ermesi çağrısını yapıyor.

Suriye İçişleri Bakanlığı, göstericilere teslim olmaları ve ellerinde olan her türlü silahı da teslim etmeleri için 15 Mayıs'a kadar süre tanıdıklarını açıkladı.157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132690
Hava Durumu
Saat