• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Evinde Kur’an-ı Kerim bulunan, namaz kılan ve kızı imam hatip lisesine giden personeli ordudan attırmak için fişlediği ortaya çıkan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’ya tepkiler büyüyor.

Sivil Toplum Örgütleri, Ağustos Şurası'nda Hava Kuvvetleri Komutanı olmayı bekleyen Balanlı'nın üst kademelere atanmamasını istedi.

"DİSİPLİN DIŞI BİR UYGULAMA DEĞERLENDİRİLMELİ"

Akit'e konuşan ASDER Genel Başkanı Adnan Tanrıverdi, 28 Şubat sürecinde ordu içerisindeki personelin ne tür baskılara maruz kaldığının tek tek ortaya çıktığını belirterek, "Bu olay, astının hukukuna riayet etmeyenlerin disiplin dışı bir uygulamasıdır. Değerlendirilmelidir" dedi. Tanrıverdi, "Bu fişlemeler, geçmişte ne tür hukuk dışı uygulamalar yapıldığının kanıtı olarak ortaya çıkmıştır. Yani inancını yaşamak isteyenlerin nasıl baskı altına alındığının ifadesidir. Bunun bugün halen savunulabilir olup olmadığı Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanmalıdır" diye konuştu.

"LAİKLİK SAPLANTILI İNSANLAR ÖNEMLİ KURUMLARA GETİRİLMEMELİ"

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise laiklik saplantılı insanların önemli kurumlara getirilmemesi gerektiğini söyledi. Ünsal, şunları söyledi: "Bu fişleme, laiklik saplantılarının ne kadar derin olduğunu ve devletin kurumlarında ne kadar belirgin olduğunu gösteren ibret verici bir durumdur. Halkına bu kadar yabancı insanların, kurumların sorumlu noktalarına getirilmemesi için siyasi iktidarın tavır koyması gerekir."

"YÜZÜ VARSA İSTİFA ETSİN"

Ankara Cami Dernekleri Federasyonu Başkanı Burhan Yenier de Balanlı gibi din karşıtı isimlerin ordunun önemli yerlerinde görev yapmasından dolayı utandığını belirterek, "Hayret bir şey. Bir insanın Kur'an okuması, namaz kılması nasıl oluyor da suç olarak değerlendiriliyor? Bunu anlayamıyorum. Yüzü varsa istifa etmesi lazım" dedi.

"NELER NELER YAŞANDI O DÖNEMDE"

YAŞ emeklisi Binbaşı Kemal Şahin ise 28 Şubat sürecinde dindar kesimlerin üzerine gitmenin normal karşılandığını belirterek, "Neler neler yaşandı o dönemde. Evinin halıları niye yeşil, Bismillah, Maşallah ve Suphanallah yazıları niye var diye soruyorlardı" dedi. Şube müdürü olarak görev yaptığı dönemde Teoman Koman'ın mescitlerden cüppe ve tespihlerin kaldırılması için emir verdiğini söyleyen Şahin, "Cüppeyi, sarığı, tespihi kaldırttı. Cemaatle namaz kılmayı yasaklattı. Böyle dönemlerden geçtik" diye konuştu.

"DAVA AÇACAĞIM"

Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik de, Bilgin Balanlı hakkında yarın suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Din karşıtları ve darbecilere karşı mücadelesinden yılmayacağını belirten Çevik, "Dindar insanları ordudan attıran bir insanın terfi ettirilmemesi gerekir. Balanlı Paşa hakkında yarın (Pazartesi) suç duyurusunda bulunacağım. Hesap sorulmadığı zaman bu tür insanlar cesaret alıyorlar" dedi.

HASAN TOSUN / YENİ AKİT262 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret132481
Hava Durumu
Saat