• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İran’ın lideri Hamaney, kendisine yakın isimlerden İstihbarat Bakanı Muslihi’yi azleden Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a, kararı geri almazsa görevden alınacağı tehdidinde bulundu.

 

İRAN'DA Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e yakın isimlerden İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'yi azletmesiyle başlayan kriz büyüyor. El Arabiya televiyonu, Hamaney'in, azil kararını birkaç gün içinde geri almaması halinde, yetkilerini kullanarak Ahmedinejad'ı görevden alacağı tehdidinde bulunduğunu bildirdi. Ahmedinejad, önceki hafta Muslihi'yi azletmiş ancak karar, askeri stratejilerden idari kararlara kadar ülke yönetimini ilgilendiren bütün konularda son söz sahibi Hamaney tarafından derhal veto edilmişti.

Ahmedinejad ekibine tasfiye

Hamaney'in vetosuna rağmen ilk toplantıya Muslihi'yi davet etmeyen Ahmedinejad, İstihbarat Bakanı'nın hazır bulunduğu son iki toplantıyı ise boykot etmişti. Gelişmeler, gelecek yıl yapılacak parlamento seçimleri öncesindeki İran'da iktidar odakları arasındaki mücadelenin yansımaları olarak yorumlanırken, Hamaney yanlıları Ahmedinejad ekibini tasifiye etmek için harekete geçti. Ahmedinejad'ın en az 25 yardımcısının, 'hurafelere inandıkları' ve Mehdi'nin yolunu açacağına inanmak suretiyle Cumhurbaşkanı'na 'kutsallık' atfettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

İRAN basınında yer alan haberlere göre Ahmedimnejad'ın gözaltına alınan ekibi içinde Cumhurbaşkanı'nın eski Özel Kalem Müdürü Esfendiyar Rahim Maşâi de bulunuyor. Muhafazakar çevreler, devlet yönetiminde üstlendiği role öteden beri karşı çıktıkları Meşâi'yi, 2013'teki seçimde yeni hükümeti şekillendirmeyi planlayan 'sapkın' akımın başı olarak tanımlıyor. Gözlemciler, son azil krizinin de, Ahmedinejad'ın, seçim sürecini ve sonuçlarını belirleyebilecek bir etkisi olan İstihbarat Bakanlığı'na, Muslihi'nin yerine Meşâi'yi getirme planı yüzünden patlak verdiğini belirtiyor.

STAR244 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret155038
Hava Durumu
Saat