• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Filistin'de Batı Şeria'yı yöneten El Fetih ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında sağlanan anlaşma Kahire'de imzalandı.

 

 

El Fetih ile Hamas arasında 4,5 yıldır süren anlaşmazlık dönemini sona erdiren tarihî anlaşmaya ilişkin resmî tören bugün Kahire'de yapılacak. Anlaşma, bir geçici hükümet kurularak, bir yıl içinde Filistin başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılmasını öngörüyor. Törene Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, diğer Filistinli parti ve örgütlerin liderleri ile bazı bağımsız isimlerin yanı sıra çok sayıda yabancı konuk ve gözlemci katılacak. Mısırlı bir yetkili, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının yanı sıra Çin, Rusya, Türkiye ve bazı Avrupalı liderlerin de imza törenine davet edildiklerini söyledi.

Filistin'de Batı Yaka'yı yöneten El Fetih ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında sağlanan anlaşma Kahire'de imzalandı. Filistin'deki başlıca iki grup El Fetih ve Hamas'ın temsilcilerinin Mısırlı yetkililerle görüşmeden sonra anlaşmaya imza attığı belirtildi. Anlaşma, bir geçici hükümet kurularak, bir yıl içinde Filistin başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılmasını öngörüyor. Mevcut yasalar uyarınca, 11'i Batı Yaka'da, 5'i de Gazze Şeridi'nde 16 ayrı seçim bölgesinden oluşan Filistin'de seçimler, karma seçim sistemine göre yapılıyor.

El Fetih ile Hamas arasında 4,5 yıldır süren anlaşmazlık dönemini sona erdiren tarihi anlaşmaya ilişkin resmi tören bugün Kahire'de yapılacak. Törene Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, diğer Filistinli parti ve örgütlerin liderleri ile bazı bağımsız isimlerin yanı sıra çok sayıda yabancı konuk ve gözlemci katılacak. Filistin basınına göre, Mısırlı bir yetkili, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının yanı sıra Çin, Rusya, Türkiye ve bazı Avrupalı liderlerin de imza törenine davet edildiklerini söyledi. Davetliler arasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Dış Politika ve Güvenlik Özel Temsilcisi Catherine Ashton da bulunuyor. Mısırlı yetkiliye göre, Filistinli diğer gruplardan törene davet edilenler arasında İslami Cihad Genel Sekreteri Ramadan Şallah, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi lideri Nayif Havatme, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık örgütü Genel Sekreteri Ahmed Cibril, Filistin Ulusal İnisiyatifi lideri Mustafa Barguti bulunuyor.

YENİ HÜKÜMETTE BAŞBAKAN ADAYI OLARAK ZİYAD EBU AMR'IN ADI GEÇİYOR

El Fetih ile Hamas arasında bugün Kahire'de imzalanması beklenen uzlaşma anlaşması çerçevesinde kurulması öngörülen yeni geçici ulusal birlik hükümeti için, en güçlü başbakan adaylarından birinin Gazzeli Ziyad Ebu Amr olduğu bildirildi. Filistin basınına göre, Hamas üst düzey yetkililerinden Mahmud Zahar'ın bu defa geçici ulusal birlik hükümetinin başbakanının Hamas'tan değilse bile Gazze'den olması gerektiği yolundaki sözleri üzerine, her kesimle iyi ilişkileri bulunan Filistin parlamentosu üyesi Dr. Ebu Amr'ın adı ön plana çıktı. Ebu Amr, daha önceki El Fetih-Hamas ulusal birlik hükümeti döneminde dışişleri bakanlığı görevini üstlenmişti. Gazze'de 1950'de doğan Filistinli politikacı, Şam Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu, Washington George Town Üniversitesi'nde "karşılaştırmalı siyaset" alanında master ve doktora yaptı. Bahreyn, Umman ve Suriye'de üniversitelerde ders veren Ebu Amr, daha sonra Ramallah'ta Bir Zeit Üniversitesi'nde Siyasi Bilimler dalında öğretim üyeliğinde bulundu. 1966'daki Filistin seçimlerinde bağımsız milletvekili olarak Gazze'den parlamentoya giren Ebu Amr, Devlet Başkanı Abbas'ın 2003'te başbakanlığı üstlendiği hükümette Kültür Bakanı olarak görev almıştı. Ebu Amr, 2006'daki son Filistin seçimlerinde de yeniden parlamentoya seçildi. Evli ve 5 çocuk babası olan Ziyad Ebu Amr'ın çeşitli kitapları da bulunuyor. Bunlar arasında en bilineni ise "Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde İslami Köktendincilik: Müslüman Kardeşler ve İslami Cihad" adlı kitabı.

Yeni Akit

 168 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret132507
Hava Durumu
Saat