• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya'da isyancılar Albay Muammer Kaddafi yönetiminin ateşkes önerisini reddetti.

İsyancıların oluşturdukları Geçici Ulusal Konsey'in sözcüsü Abdül Hafız Goga Bingazi'de yaptığı açıklamada, Libya'da artık askeri bir çıkmazın söz konusu olmadığını söyledi.

Sözcü, NATO'nun hükümet güçlerine karşı artan hava saldırılarının isyancıların durumunu düzelttiğini belirtti.

İngiltere, Fransa ve İtalya daha önce, isyancılara yardımcı olması amacıyla Libya'ya askeri danışmanlar göndereceklerini açıklamışlardı.

Abdül Hafız Goga bu danışmanların hiçbirinin henüz Libya'ya ulaşmadığını açıkladı.

Fransa'dan yapılan açıklamada, danışmanların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararının verdiği yetki çerçevesinde sivillerin korunması için çalışacakları belirtildi.

Konsey, demokratik değişim talepleriyle başlayan eylemler karşısında ordunun saldırısına uğrayan sivillerin korunması için çıkardığı bu karar ile işgal hariç gerekli tüm önlemlerin alınmasını istemiş, silah ticaretini yasaklamış ve bir uçuşa yasak bölge oluşturmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri ise son olarak 25 milyon dolar tutarındaki bir paketin Libyalı isyancılara yönelik "ölümcül olmayan yardımlar" için kullanılacağını duyurmuştu.

Yönetimin üst düzey yetkililerinden Joseph Macmanus, Geçici Ulusal Konsey denetimindeki güçlere taşıt, telsiz, tıbbi malzeme ve araç gereçle, savaşçılar için yiyecek istihkakı sağlayacaklarını bu şekilde sivillerin korunmasına destek olacaklarını söylemişti.

BBC133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret117077
Anket
Kur'an'ı ne sıklıkla okursunuz?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 28° 12°
Saat