• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Yemen güçlerinin, yönetim karşıtı protestocuların başkent Sana'ya gidişini engellediği bildirildi. Bugün Sana’da büyük bir Cuma eylemi yapılacak ve Salih’in sarayına yürünecek.

Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yönetimine karşı gösteriler sürüyor. Muhalefetin bugün Cuma namazının ardından Başkent Sana'da düzenlemeyi planladığı protesto öncesinde şehrin etrafında polis barikatlar kurdu.

Salih'in sarayına yürüneceği ifade edilen eylemlere engel olmak isteyen askerlerin başkente giden yollarda kontrol noktaları oluşturarak, protestocuları belirlemeye çalıştıklarını belirtildi.

Görgü tanıkları, askerlerin Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının geçişineyse izin verdiğini söyledi.

Göstericilerin liderleri, "Son Cuma" adını verdikleri protesto gösterilerinde özellikle öğretim üyeleri, yazar ve aydınların meydana ineceklerini belirtiyor.

32 yıldır Yemen'i tek başına yöneten Salih ise koltuğunu bırakmamakta kararlı. Yemen lideri bu ay başında muhalefetin yıl sonuna kadar istifa etmesi önerisini reddetmişti.

Yemen'de protestocular bugün de başkentte bir milyon kişiyi gösteri için toplamaya çalışıyor.

Yemen'de geçen cuma düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleri protestoculara ateş açmış, 52 kişi katledilmişti.

Ordu ve Saray Muhafızları Arasında Çatışma

Öte yandan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı Cumhuriyet  Muhafızları ve yönetime karşı isyan eden halkı destekleyen ordu arasında çatışma çıktı. Görgü tanıkları ve hastane kaynakları, ülkenin güneydoğusundaki Mukalla bölgesinde askerler arasında çatışma çıktığını belirtti. Çatışmada 2'si muhafız alayından toplam 3 askerin yaralandığı bildirildi.

Aynı bölgede önceki gün çıkan çatışmada da her iki taraftan birer asker ölmüştü.

Ülkenin kuzeybatısının komutanı ve orduda 2'nci isim olan Ali Muhsin, Pazar günü yaşanan katliamdan sonra hafta başında rejime karşı ayaklanan eylemcilerin tarafında geçtiğini açıklamıştı.

Rejime karşı ayaklanan örgütlerin oluşturduğu Sivil Blok, yolsuzluğa bulaşmamış 9 üyeden oluşan geçiş konsey oluşturulması çağrısı yaparak, 6 ay içinde anayasal düzene geçilmesini talep ediyor.

Muhalifler, Salih'in önce 2013, sonra da 2012 yılında istifa edeceğini bildirmesine rağmen eylemlerini sürdürmüş, Salih son olarak yıl sonunda istifa edeceğini açıklamıştı. Ancak muhalifler bunu da kabul etmiyor ve Salih'in derhal istifa etmesini istiyor.310 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat