• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Şebeke suyundaki radyoaktif iyot oranının, bebekler için tehlikeli olduğu açıklanınca, halk marketlere akın etti. Süt, pirinç ve su, karneye bağlandı.

Japonya'da 11 Mart'ta yaşanan deprem ve tsunamide zarar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralından sızan radyasyon, Avrupa'ya yayılmaya devam ediyor. Santraldan yükselen radyoaktif iyot parçaçıklarını taşıyan bulutlar, dün kuzey Avrupa ülkesi İsveç'e kadar ulaştı.

İsveç Haber ajansı TT'nin dün sabah geçtiği habere göre, başkent Stockholm ile ülkenin kuzeyinde yer alan Kiruna ve Umeo kentlerinde radyasyon oranının yüksek çıktığı ancak çevre ve insan sağlığına zarar verecek oranlarda olmadığı bildirildi. 

Radyasyon bulutları Avrupa'da ilk olarak İzlanda'ya vardıktan sonra önceki gün Fransa, ardından da İtalya'nın kuzeyine ulaşmıştı. Yetkililer, Avrupa'da görülmeye başlanan radyasyon oranının 1986 Çernobil faciasının çok daha altında olduğu konusunda ısrarcı. Ancak bazı uzmanlar da radyoaktif iyoda maruz kalan bebeklerin gırtlak kanserine yakalanma riskine işaret ediyor. 

BEBEKLERE SU... 

Nitekim Tokyo'da önceki gün şebeke suyundaki radyoaktif iyot oranının, bebekler için kabul edilebilir yasal sınırın üzerinde olduğunun açıklanmasının ardından, dün başkentteki marketlere akın eden Japonlar, raflarda su ve süt bırakmadı. Bu gelişme üzerine de bir çok dükkânda pirinç, süt, tuvalet kağıdı ve su karne ile satılmaya başlandı.

Başkent belediyesi ise şehirde kayıtlı olan 1 yaşının altındaki 80 bin çocuğa, 240 bin şişe su dağıttı. Bu arada Tokyo'ya yakın Saitama bölgesindeki Kavaguçi'de de de su arıtma sisteminde, bebekler için güvenlik değerlerinin üzerinde radyasyon düzeyi tespit edildiği duyuruldu. Fukuşima santralı yakınındaki deniz suyunda da radyasyon oranı, normalden 146.9 kat daha yüksek çıktı. 

Nükleer santralda yeni tehdit: Tuz

Fukuşima Daiçi nükleer tesisindeki reaktörlerin ısınmasını engellemek için yakıt tanklarına pompalanan deniz suyu yeni bir tehdit yarattı. Reaktörlerde biriken tuzun, yakıt çubuklarını daha da ısıtarak erimelerine neden olabileceği belirtiliyor

02:53 | 24 Mart 2011

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Japonya'da 11 Şubat'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin ardından soğutma sistemi arızalanan Fukuşima Daiçi nükleer tesisine reaktörlerin ısınmasını engellemek için yakıt tanklarına pompalanan tuz yeni bir tehdit ortaya çıkardı. Nükleer uzmanlar, reaktörlerin içinde biriken tuzun yakıt çubuklarını daha da ısıtarak erimelerine neden olabileceği ve radyoaktif maddenin yayılabileceği uyarısında bulundu.

YENİ TEHDİT: TUZ

Fukuşima Daiçi tesisinde bulunan su kaynatma tanklarının üreticisi General Electrics'in güvenlik araştırmaları şefi Richard T. Lahey Jr., New York Times gazetesine reaktörlerin yakıt tanklarına pompalanan deniz sularının buharlaştığını ancak tuzların geride kaldığını söyledi.

Lahey'e göre, 1 numaralı reaktörde 25 bin, daha büyük olan 2 ve 3 numaralı reaktörlerde de 45 bin ton tuz birikti.

Uzmanlar bu tuzların reaktörlerin yakıt çubuklarının etrafında bir tabaka oluşturması durumunda ısınmanın daha da artacağı konusunda uyarıyor. Zira, tuz tabakası yakıt çubuklarının soğumaları için pompalanmaya devam edilen sulardan izole ediyor, böylece çubuklar giderek daha fazla ısınıyor. Çubuklar ısındıkça zikronyumdan yapılan kaplamaları çatlıyor, bu da radyoaktif gaz yayılmasına neden oluyor. 

Uzmanlar en kötü senaryoda, kaplamanın içindeki uranyumun da eriyebileceğini ve çok daha fazla radyoaktif madde yayılacağını söylüyor. Ancak tuzun reaktörün dibinde birikip yeni pompalanan su ile birlikte dışarı çıkma ihtimali de bulunuyor. Japonya'nın nükleer güvenlik kurumu deniz suyu yerine tatlısu pompalamayı sağlayacak ekipmanları onardıklarını duyurdu.  

3 İŞÇİDE RADYASYON 

Diğer yandan ağır hasar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralındaki 3 numaralı reaktörden duman çıkması üzerine, askıya alınan çalışmalara dün sabah yeniden başlandı. Tekno Elektrik Şirketi (Tepco) radyasyon seviyesinde herhangi bir yükselme olmadığını bildirdi. Son günlerde yıldızı iyice parlayan ve 'müstakbel başbakan' olarak anılan hükümet sözcüsü Yukio Edano da "Santraldaki çalışmalarımız yeniden başladı. Çok fazla iyimser olmak için halen erken" derken, santraldaki reaktörlere yeniden elektrik bağlamak için çalışan 3 kişi, radyoaktif unsunlara maruz kalarak yaralandı. 

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremden sonra kullanılmaz hale gelen Naka bölgesindeki Great Kanto Otobanı, yeniden trafiğe açıldı. 17 Mart'ta başlayan onarım çalışmaları 6 gün içinde hızla tamamlandı ve yüzlerce kişi, yeniden bu yolu kullanarak iş yerlerine gitmeye başladı.198 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret132319
Hava Durumu
Saat