• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Bu sabah Japonya'yı vuran büyük depremden sonra tusunami meydana geldi. Onlarca kıyı kenti sular altında kaldı. Onlarca ölü var. Ölü sayısı artıyor.

Japonya'da bugün sabah saatlerinde meydana gelen dev depremde onlarca kişi hayatını kaybetti. Kentler sular altında kaldı. Daha sonra ülkeyi büyük bir tsunami vurdu. Japonya'ya yakın tüm ülkelerde tsunami alarmı verildi. Gelen son bilgelere göre 32 kişi hayatını kaybetti. Deprem, ülkenin doğu kıyısından 125 kilometre uzaklıkta, yerin 10 kilometre altında meydana geldi. Tsunami Uyarı Merkezi, depremin tetiklediği dev dalgaların Hawaii, Rusya, Tayvan, Filipinler ve Endonezya'yı vurabileceğini açıkladı. ABD depremin şiddetini 8.9 olarak açıklarken, Japonya resmi makamları depremin 8.4 şiddetinde olduğunu açıkladı.

PLAJDA 300 CESET

Japon polisi, Sendai plajında yaklaşık 300 ceset bulunduğunu bildirdi. Bunun dışında ülke çapında 90'dan fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yüzlerce kişinin daha kayıp olduğu bildiriliyor ve bu nedenle de ölü sayısının artmasından kaygı duyuluyor. 100 kişiyi taşıyan bir geminin de tsunaminin dalgalarında alabora olduğu duyurulmuştu.

TUSUNAMİ KIYILARI VURUYOR

Meteoroloji kurumundan yapılar açıklamada, Miyagi kıyılarını 6 metre yüksekliğindeki dev dalgaların vurabileceği uyarısında bulunuldu. Daha önce yapılan açıklamada, dalga yüksekliğinin 3 metre olabileceği belirtilmişti. Bu arada, 50 santimetre yüksekliğindeki küçük dalgaların kıyılara ulaştığı kaydedildi.

Tokyo'nun merkezinde büyük binalar şiddetli sarsılırken, çalışanlar sokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken ve ülkenin kuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar gösterildi. Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti. Öte yandan, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin büyüklüğünün 8.8 olduğunu açıkladı.

DALGALAR ADALARIN BOYUNU AŞTI

Depremin hemen ardından tsunami dalgaları Japonya kıyılarını vurmaya başladı. Ülkenin kuzeyindeki Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu. Uluslararası Kızıl Haç Örgütü de tsunaminin en önemli konu olduğunu ve bazı dalgaların Pasifik adalarından daha büyük olabileceğini bildirdi.

DÜNYADA TSUNAMİ ALARMI

Depremin hemen ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan Hawaii, Tayvan ve Endonezya'da tsunami alarmı verildi. Tayvan'da kıyı bölgelerinde tahliyeler başlatıldı.

Amerika'nın Ulusal Okyanus ve Atmosfer Ajansı da Kanada ve ABD anakarasının bazı bölümleri dışındaki tüm Pasifik kıyıları için tsunami uyarısında bulundu. ABD'nin CAlifornia, Oregon ve Alaska eyaletlerinde de tsunami uyarısı yapıldı.

7.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI

Kaydedilen en büyük beşinci depremin ardından şiddetli artçılar meydana geldi. Deprem sonrasındaki ilk 3 saat içinde en büyüğü 7.1 şiddetinde olmak üzere 17 artçı artçı şok meydana geldi. Başka artçı şoklar da bekleniyor. Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

PETROL RAFİNERİSİ YANMAYA BAŞLADI

Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı; Tokyo yakınlarında bir petrol rafinerisinin de kontrol altına alınamayan bir yangın çıktığı görülüyor.

Japonya Meteoroloji kurumundan yapılan ilk açıklamada depremin büyüklüğü 7,9 olarak kaydedilmişti. Ancak yeni yapılan güncellemede depremin büyüklüğü 8,9 olarak belirlendi.

KIZILHAÇ: DEPREM ADALARI SİLİP SÜPÜREBİLİR

Kızıl Haç örgütü, Japonya'da yaşanan depremin ardından meydana gelen tsunami dalgalarının büyüklüğünün, Pasifik'te bulunan kimi adalardan yüksek olacağını, bu yüzden adaların büyük risk altında olduğu uyarısında bulundu.

BM'NİN ARAMA KURTARMA EKİPLERİ HAZIR

Japonya'nın doğu sahili açıklarında meydana gelen depremin ardından BM tarafından yapılan açıklamada, 30 arama ve kurtarma ekibinin Japonya'ya gönderilmek üzere hazır durumda bekletildiği belirtildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, "Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız" dedi.

Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

DEPREM EKONOMİYİ DE VURDU

Sarsıntının yol açtığı hasarlardan etkilenen bir çelik fabrikası yanmaya başlarken, Sony firması bölgedeki altı fabrikasını geçici olarak kapattığını duyurdu.

Japon yeni, dolar karşısında son iki haftanın en düşük seviyesine gelirken, Japon borsasında da hisse senetleri son beş haftanın en düşük seviyesinde.

BAŞBAKAN'DAN HASAR AÇIKLAMASI

Japonya'da 8,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Başbakan Naoto Kan, depremin ülkenin kuzeydoğusunda büyük hasara neden olduğunu söyledi.

Başbakan, depremin vurduğu bölgedeki nükleer santrallerin zarar görmediğini ve radyasyon sızıntısı olmadığını belirtti.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano da yardım faaliyetlerine katılmaları için deprem bölgesinde askerlerin gönderildiğini kaydetti.

LİMANLAR KAPATILDI

Reuter haber ajansı şiddetli depremin ardından Japonya'daki tüm limanların kapatıldığını duyurdu. Ülkenin kuzeyine yapılan hızlı tren seferleri durduruldu.Kısa sürelik elektrik kesintisinden sonra başkent Tokyo'ya elektrik verilirken kuzey bölgelerinde 4 milyon kişinin elektriği kesildi.

Japon televizyonları 80 bin ton yük taşıyan bir geminin battığını duyurdu. Ülkenin kuzeydoğusunda aralarında bir petrol rafinerisi de olmak üzere pek çok binada yangın çıktı.386 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret132208
Hava Durumu
Saat