• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İslam Konferansı Örgütü'nün Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesini desteklediğini, ancak doğrudan askeri müdahaleye karşı olduğunu söyledi.

İslami Konferans Örgütü'nün Suudi Arabistan'daki acil durum toplantısının açılışında konuşan İhsanoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne görevini yerine getirme çağrısı yaptı.

Körfez ülkeleri de hafta başında yaptıkları açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Libya hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmesini ve ülkedeki sivilleri korumasını istemişti.

İngiltere ve Fransa, BM Güvenlik Konseyi'ne konuyla ilgili bir karar tasarısı taslağı hazırlıyor.

Konu, perşembe günkü NATO Savunma Bakanları toplantısında da ele alınacak.

'Fikir ayrılıkları var'

Ancak BM'deki BBC Muhabiri Barbara Plett, uluslararası toplumun uçuşa yasak bölge konusunda görüş ayrılığı yaşadığını aktarıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, uçuşa yasak bölge kararı için Afrika ve Arap ülkelerinin vereceği desteğin hayati önemde olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, uçuşa yasak bölge için bir BM kararı gerektiğini belirtti.

Rasmussen, 'Kaddafi ve rejiminin kendi halkına saldırmayı sürdürmesi halinde, uluslararası toplum ve BM'nin hiçbir şey yapmadan duracağını hayal edemiyorum' dedi.

BBC229 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret132690
Hava Durumu
Saat