• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasında gözaltına alınan ve 22 ay Silivri Cezaevi’nde kalan Erol Ölmez, Ergenekon’un kurucusunun Encümen-i Daniş olduğunu, Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Encümen-i Daniş’e emir verdiğini söyledi.

Ergenekon'un geçmişe dayandığını kaydeden Erol Ölmez, "Geçmişin başı ve kurucusu Encümen-i Daniş'tir. Bu yönetimdeki kişilerin ülkenin her şeyinden haberleri vardır. Kim nerede ne yapıyorsa, ister sıradan bir vatandaş olsun, ister işadamı, ister bürokrat, ister politikacı... Geçmişten örnek vereyim. Mehmet Ağar'a kimse dokunamaz. Bu kişi inzivaya çekildi. Ama bu insanların da emir aldığı yerler var. Böyle olması gerekiyor. Ankara'daki Güniz Sokak'a kimse sessiz kalmasın" dedi.

ÜYELERİN ÇOĞUNLUĞU EMEKLİ GENERAL VE BÜYÜKELÇİLER

Ergenekon Terör Örgütü iddianamesinde, 'Encümen-i Daniş' oluşumuna yer veriliyor. Encümen-i Daniş, dernek veya vakıf statüsünde bir oluşum değil. Hiçbir kurumsal varlığı olmadığı halde ayda iki defa toplanıyor. Üyeler oybirliği ile seçiliyor.

Encümen-i Daniş üyesi Emekli Büyükelçi İlter Türkmen; büyük bölümü emekli generaller ve büyükelçilerden oluşan Encümen-i Daniş'in 40 kadar üyesi olduğunu söylemişti. İlter Türkmen, Encümen-i Daniş'e 3 eski genelkurmay başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, İsmail Hakkı Karadayı ve Necdet Üruğ ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş'in de üye olduğunu açıklamıştı.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Emekli bürokratlar Sefa Reisoğlu, İlter Türkmen, Necmettin Karaduman, Bülent Ulusu, Sönmez Köksal ve Murat Sökmenoğlu, CHP İstanbul Milletvekili ve eski İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter de Encümen-i Daniş üyesi. Ergenekon Terör Örgütü sanığı emekli orgeneral Şener Eruygur'da bir süre Encümen-i Daniş'e üye olmuş. Encümen-i Daniş'in mevcut başkanı, eski TBMM Başkanı Hakkı Karaduman, "Burada konuşulanları eşlerimizle bile paylaşmayız" açıklamasında bulunmuştu.

28 ŞUBAT ÖNCESİ DÖNEMDE DEMİREL'E TAVSİYE MEKTUBU

Encümen-i Daniş tarafından dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yazılan 6 maddelik tavsiye mektubu basında yer almıştı. Çok sayıda emekli asker ve üst düzey bürokratın imzasını taşıyan üç sayfalık mektupta irtica tehlikesine dikkat çekilerek yapılması istenen düzenlemeler maddeler halinde sıralanmıştı.

18 Nisan 1994 tarihli metin 'Sayın Cumhurbaşkanım' diye başlayıp "Mevcudiyetinden zati alinizin de haberdar olduğunuz topluluğumuz Encümen-i Daniş'in bugünkü toplantısında aşağıdaki isimleri yazılı mensuplarının görüşlerini yüksek bilgi ve takdirlerinize arz ediyoruz" ifadesiyle devam ediyor. 6 maddelik raporun "Eğitimle ilgili önerilerimiz!" başlıklı son maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

"a) Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun ödünsüz uygulanması ve bu çerçevede eğitim, öğretim, plan ve programlar ile, mevcut imam hatiplerin, din görevlisi ihtiyacına uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve meslek okulları statüsüne dönüştürülmesi,

b) Kur'an kurslarının, çağdaş ve yeni sistemlere göre elden geçirilmesi ve gizli Kur'an kurslarının yakın takibe alınarak kapatılması,

c) Çeşitli mezhep ve gizli tarikatlar tarafından açılan, yurt, kurs eğitim ve öğretim yapılan kursların faaliyetlerine son verilmesi,

d) Laik devlet düzeninin temelini çağdaş eğitim ve ulusal kültür oluşturur. Bu konuda Atatürk'ün vaad ettiği tüm ilke ve düşüncelerin eğitim ve öğretimde temel kural olarak yeniden değerlendirilmesi.

KILIÇDAROĞLU'NA SESLENMİŞTİ

Ergenekon sanığı Erol Ölmez, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Nerede bu örgüt? Gidip üye olacağım!" şeklindeki sözlerine tepki göstermiş ve Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunarak, "Bu ülkede Ergenekon vardır. Eğer adres isterse, Encümen-i Daniş. Sayın Kılıçdaroğlu ve onun zihniyeti olanlar, buyursun gelsinler, ben onları üye yapmaya hazırım" demişti.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret132483
Hava Durumu
Saat